Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
mat. promocyjne, DI Factory
Powrót

Matka Joanna od aniołów | Martin Scorsese Presents

Studium religijno-psychologiczne, zainspirowane słynną historią opętania zakonnic z francuskiego klasztoru w Loudun. Jedno z najwybitniejszych dzieł Polskiej Szkoły Filmowej.
Data
ŚR   21 / 12 / 2016
Godzina
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach rocznego przeglądu arcydzieł polskiego kina Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema w kinie NInA.

Matka Joanna od aniołów, reż. Jerzy Kawalerowicz, 1960, 103 minuty

Wiek XVII. W klasztorze urszulanek w Ludyniu, położonym na ówczesnych kresach wschodnich Rzeczypospolitej, zakonnice wraz z przeoryszą Joanną zostają opętane przez diabła. Egzorcyzmy sprowadzonego do klasztoru księdza Suryna nie odnoszą skutku. On sam także zaczyna przeżywać coraz większe rozterki duchowe, religijne. Ich źródłem jest świeckie, zmysłowe uczucie, którym skrycie obdarza Matkę Joannę. Uniwersalność opowieści podkreśla ascetyczna filmu, przejawiająca się w ograniczeniu scenerii do kilku obiektów, pustynnego pejzażu, a także w czarno-białych zdjęć Jerzego Wójcika.

Spotkanie

Pokaz poprzedzi krótka prelekcja Ryszarda Jaźwińskiego, dziennikarza Programu Trzeciego Polskiego Radia, który wprowadzi w świat, poetykę i kontekst filmu.

Wstęp

Wstęp na pokaz jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Zobacz również