Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
„Usłyszcie mój krzyk”, reż. Maciej Drygas
Powrót

Maciej Drygas | Wtedy–teraz

W ramach grudniowej odsłony cyklu Wtedy–teraz przyjrzymy się dokumentalnemu arcydziełu Macieja Drygasa Usłyszcie mój krzyk. Po projekcji spotkanie z reżyserem oraz film uzupełniający – Agfa 1939. Podróż w czasy wojny.
Data
SO   16 / 12 / 2017
Godzina
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Wtedy–teraz | Polska Szkoła Dokumentu.

Program

18:00 Wtedy | Usłyszcie mój krzyk, reż. Maciej Drygas, 1991, 46 minut

„Ja, Ryszard Siwiec, zdrów na ciele i umyśle, po długiej walce i rozwadze, postanowiłem zaprotestować przeciw totalnej tyranii zła, nienawiści i kłamstwa opanowującego świat" – tak zaczął swój testament 59-letni urzędnik z Przemyśla, który na oczach wielotysięcznego tłumu zgromadzonego na uroczystościach dożynkowych na stadionie X-lecia w Warszawie w 1968 roku dokonał aktu samospalenia. W filmie wykorzystano fragmenty nagrania zarejestrowanego przez Siwca na dwa dni przed samospaleniem, a także siedmiosekundowe ujęcie płonącego Siwca utrwalone przez operatora PKF.

19:00 Rozmowa z Maciejem Drygasem

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z Maciejem Drygasem, które poprowadzi Michał Oleszczyk – kurator cyklu, krytyk filmowy i pedagog.

20:00 Teraz | Agfa 1939. Podróż w czasy wojny, reż. Michał Wnuk, 2015, 54 minuty

Młody reżyser sięga po zachowane w jego rodzinie materiały archiwalne, aby w mozolnym procesie, kawałek po kawałku, zrekonstruować wycinek historii wojennej uchwyconej na przypadkowych kliszach.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona. Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu Agfa 1939. Podróż w czasy wojny, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

 

Zobacz również