Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Kadr z filmu Do serca Twego
Powrót

Młodzi i Film | Letnie kino NInA

Zapraszamy na przegląd krótkich metraży – filmów fabularnych, dokumentalnych i animacji – które w latach ubiegłych zawojowały serca jurorów i widzów festiwalu Młodzi i Film.
Data
CZ   18 / 06 / 2015
Godzina
19:00  –  21:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Eksperymenty i próby młodych twórców są często dużo bardziej interesujące niż sukcesy ich starszych kolegów. W ich pierwsze filmy wpisane jest ryzyko, odwaga, chęć sprawdzenia się i poszukiwania. Nie ma tu reguł ani schematów. 

Tą retrospektywą zapraszamy nie tylko do przyjazdu w tym roku do Koszalina na festiwal Młodzi i Film – przede wszystkim zachęcamy do śledzenia zawodowej drogi młodych twórców filmowych w Polsce.  

Program

Agnieszka, reż. Izabela Bartosik-Burkhardt, 2011, 9 min

Film animowany. W trakcie niewinnej zabawy w ciuciubabkę, 6-letnia Agnieszka przeżywa rodzinną tragedię. Jej mama dyskretnie wymyka się z mieszkania, za którego drzwiami czeka na nią inny mężczyzna. 

Niewiadoma Henryka Fasta, reż. Agnieszka Elbanowska, 2013, 40 min 

Film dokumentalny. Henryk Fast, emerytowany profesor matematyki, jest gotowy na podjęcie każdego ryzyka w poszukiwaniu szczęśliwej miłości. Pada ofiarą oszustwa i zostaje okradziony, ale nawet to nie jest w stanie go zniechęcić. Pogoń za marzeniami przerywa dopiero bolesna konfrontacja z przeszłością. 

Do serca Twego, reż. Ewa Borysewicz, 2013, 10 min 

Jest cukierek z gumą w środku, jest huśtawka, to i miłość gdzieś być musi. Film animowany Ewy Borysewicz to świecka litania i niesiona echem po blokowisku historia uczucia. 

Dom na głowie, reż. Adam Palenta, 2014, 18 min 

Dokument powstał dzięki prywatnym archiwom architekta, scenografa, wybitnego plakacisty Wojciecha Zamecznika, który uwielbiał rejestrować życie rodzinne, spotkania i wspólne wyjazdy ze znajomymi. Materiałowi, wzbogaconemu o prace graficzne i eksperymenty filmowe, towarzyszy muzyka Marcina Maseckiego. Całość składa się na zabawną i poruszającą opowieść o bliskości i przemijaniu. 

Lato 2014, reż. Wojciech Sobczyk, 2014, 12 min 

Surowy, poetycki, zrealizowany w gamie szarości film animowany przedstawia historię jako ciąg powracających plag i nieszczęść, wśród których człowiek, usiłując odnaleźć swoje miejsce, gubi się coraz bardziej i coraz boleśniej upada. 

Mleczny brat, reż. Vahram Mkhitaryan, 2014, 31 min 

Krótkometrażowy film fabularny, przedstawiający historię 10-letniego Seto, który żyje w małej, górskiej wiosce ze swoją rodziną. Chłopiec marzy o rodzeństwie, które wkrótce ma przyjść na świat. Niestety nowonarodzone niemowlę umiera. Jego miejsce w rodzinie wypełnia mały baranek, karmiony piersią przez matkę Seto. 

Wejściówki 

Zakończyliśmy już rejestrację, ale wciąż mamy wolne miejsca. Zapraszamy więc wszystkich – także osoby bez wejściówek!

Festiwal Młodzi i Film | 22-27 czerwca 2015 | Koszalin i Mielno 

W tym roku do dwóch najważniejszych sekcji Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych zakwalifikowało się łącznie 69 tytułów. Zobaczymy 11 fabuł pełnometrażowych, z czego połowa będzie miała swoje premierowe odsłony. Z kolei w programie krótkich metraży będziemy mogli obejrzeć 29 fabuł, 15 filmów dokumentalnych i 14 animacji. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych to przekrojowa prezentacja tego, co aktualnie dzieje się w młodym polskim kinie. Dla autorów to długo wyczekiwany moment pierwszego kontaktu z publicznością i z recenzjami w prasie. Więcej informacji na www.mlodziifilm.pl.

 

Plakat festiwalu Młodzi i Film
Plakat festiwalu Młodzi i Film

 

Zobacz również