Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Fot. Wikimedia Commons, PD
Powrót

Letni kurs audiodeskrypcji

Dzięki audiodeskrypcji materiały audiowizualne mogą być dostępne także dla osób niewidomych i słabowidzących. Tworzenie takiego słuchowego opisu filmu rządzi się jednak swoimi prawami, do których poznania zapraszamy podczas organizowanego przez NInA letniego kursu audiodeskrypcji.
Data
od: SO   13 / 06 / 2015
do: N   09 / 08 / 2015
Godzina
09:00
17:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa

Audiodeskrypcja to opis wszystkich wizualnych elementów, które składają się na film. Jest formą dźwiękowego komentarza, dzięki któremu między dialogami usłyszeć można nie tylko jak wyglądają bohaterowie, ale też jaka jest ich mimika i zachowanie, jakie scenografie zaprojektowano i jaką rolę w obrazie odgrywają barwy i światło. Takie rozwiązanie pozwala niewidomym i słabowidzącym w pełni doświadczyć tego, co dzieje się na ekranie, a wszystkim pozostałym – przeżyć film w nowy sposób, na poziomie czysto dźwiękowym.

Program

Kurs składać się będzie z trzech weekendowych zjazdów, podczas których uczestnicy poznają różne rodzaje audiodeskrypcji i jej teoretyczne podstawy, a także przygotują własne opisy do zaproponowanych im zdigitalizowanych filmów udostępnionych w NINATECE. Wypracowane podczas prac domowych i warsztatów skrypty zostaną zredagowane przez prowadzących szkolenie. Po zakończeniu kursu uczestnicy będą mogli wziąć udział w wizycie w studiu nagraniowym, gdzie przygotowane przez nich opisy zostaną nagrane przez lektora. Audiodeskrypcje przygotowane podczas kursu zostaną następnie udostępnione w NINATECE.

Kurs poprowadzą Urszula Butkiewicz oraz Izabela Künstler.

W ramach szkolenia odbędą się także spotkania z tyflopedagogami oraz ekspertami zajmującymi się różnymi rodzajami audiodeskrypcji: Wojciechem Figlem, Małgorzatą Paplińską, Joanną Witczak-Nowotną i Robertem Więckowskim. 

13 i 14 czerwca 2015 | 9.00-17.00

Wprowadzenie do audiodeskrypcji; zasady opracowania audiodeskrypcji materiałów audiowizualnych. Audiodeskrypcja dla dzieci; przydzielenie materiałów do samodzielnego opracowania.

25 i 26 lipca 2015 | 9.00-17.00

Konsultacje audiodeskrypcji filmu fabularnego; redakcja tekstu. Audiodeskrypcja filmu dokumentalnego; przydzielenie fragmentów animacji do samodzielnego opracowania.

8 i 9 sierpnia 2015 | 9.00-17.00

Audiodeskrypcja dzieł sztuki; prezentacja skryptów opracowanych przez uczestników. Redakcja końcowa; przygotowanie tekstu do nagrania.

Zasady uczestnictwa

Niestety limit miejsc został wyczerpany. Zapraszamy do udziału w innych akcjach edukacyjnych NInA.

Kontakt

Na wszystkie związane z kursem pytania odpowie Aleksandra Tokarska z działu edukacji i badań NInA: aleksandra.tokarska@nina.gov.pl; tel. 22 380 49 81.

Pliki do pobrania
PDF
Regulamin_kursu_audiodeskrypcji.pdf

Zobacz również