Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
kadr z filmu „Lekarstwo na miłość”, reż. Jan Batory
Powrót

Lekarstwo na miłość | Pisarki na ekrany!

Cykl projekcji i spotkań poświęconych adaptacjom powieści kobiet rozpoczynamy komedią według scenariusza Joanny Chmielewskiej i z Kaliną Jędrusik w roli głównej
Data
ŚR   10 / 10 / 2018
Godzina
19:00  –  21:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Hasło wywoławcze nowego cyklu jest parafrazą znanej zachęty sprzed pół wieku: Piękne dziewczyny na ekrany! Nie odnosi się ona do urody, lecz do potencjału pisarskiego kobiet. Zaledwie ¼ pełnometrażowych filmów fabularnych powstała w ostatnich latach według scenariuszy kobiet, niektóre z nich były adaptacjami i zdobywały ważne nagrody filmowe, jak choćby Pokot według powieści Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych. Obejrzymy adaptacje powieści jako punkt wyjścia do spotkań z pisarkami i rozmów o ich kontakcie z przemysłem filmowym. Filmy te zawsze okazywały się wydarzeniami kulturalnymi, nawet jeśli wywoływały kontrowersje. Zastanowimy się, jak zmieniały się oryginały w toku adaptacji, jak przebiegała współpraca pisarek z filmowcami, co jest przekładalne na język filmu, a co zostaje zawsze własnością literatury. 

Program

Lekarstwo na miłość, reż. Jan Batory, 1966, 95 minut

Adaptacja powieści Joanny Chmielewskiej Klin w reżyserii Jana Batorego, a zarazem najseksowniejsza komedia lat 60. z Kaliną Jędrusik w roli główniej. Pomyłki telefoniczne, przestępstwa urzędnicze, kłopoty mieszkaniowe – typowe problemy ubiegłej epoki inscenizowane z dowcipem, wdziękiem, inteligencją. Dlaczego powieści Chmielewskiej tak rzadko przenoszono na ekran? Czy seksapil i vis comica wzajemnie się wykluczają czy potęgują? Czym różni się sztuka komiczna aktorów a aktorek? 

Spotkanie

Po projekcji o fenomenie pisarskim Joanny Chmielewskiej i aktorskim Kaliny Jędrusik porozmawiamy z Krzysztofem Tomasikiem, znawcą polskiego kina i autorem książki Seksbomby PRL-u.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od 18:30. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

 

Zobacz również