Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
kadr z rejestracji spektaklu „Wymazywanie”, reż. Krystian Lupa
Powrót

Krystian Lupa i „Wymazywanie” | Jesień teatralna w NInA

Zapraszamy na film dokumentalny o Krystianie Lupie Prorok w teatrze oraz pokaz zarejestrowanego przez NInA spektaklu Wymazywanie.
Data
N   15 / 11 / 2015
Godzina
16:00  –  23:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Scena i ekran | Jesień teatralna w NInA, łączącego teatr z medium audiowizualnym oraz rejestracje głośnych spektakli z filmami dokumentalnymi o najwybitniejszych twórcach polskiej sceny.

15 listopada 2015 pokażemy:

Prorok w teatrze, dokument, reż. Jerzy Kalina, 54 minuty

Krystian Lupa w roli demiurga. Artysta grzmi z antycznej widowni podczas prób do Zaratustry wg Fryderyka Nietzschego, wystawianego w ateńskim Odeon Herodes Atticus. Jeśli ktoś pragnie choć trochę poznać charakter pracy Lupy, musi zobaczyć dokument Jerzego Kaliny.

Lupa mówi:

,,
Ciśnienie twórcy to jest jakiś wampir. To nie jest tak, że ja sobie postanawiam, tylko po prostu… coś we mnie siedzi, co mi każe w ten sposób żyć – nie pozwala mi pójść na plażę w Atenach, tylko muszę leżeć kłodą jak chory człowiek przez cały dzień, w letargu, żeby potem wieczorem pójść na spektakl.
,,

Kalina pokazuje w swoim filmie słynnego reżysera w momentach, kiedy właśnie owo „ciśnienie twórcy” osiąga swój najwyższy poziom. Dzieje się tak w trakcie pracy nad Zaratustrą, którego Lupa wraz z zespołem Starego Teatru szykował na Athens Festival 2004. Ta inscenizacja, obracająca się wokół postaci oraz idei Fryderyka Nietzschego, stanowiła kolejny etap w artystycznych poszukiwaniach Lupy, zgłębiającego zagadnienia szaleństwa i geniuszu. Reżyser krzyczy w teatralnej malarni, zmusza aktorów do maksymalnego wysiłku fizycznego i psychicznego. Sam też się nie oszczędza. Zdaje się, że przez jego ciało nieustannie przechodzą emanujące ze sceny emocje.

Auslöschung/Wymazywanie, spektakl TV, reż. Krystian Lupa, 5 godzin

Hipnotyczny i bezkompromisowy spektakl o rodzinie, sprawach wypartych ze świadomości, radykalizmie wojny i życiu, które robi z nami, co chce. Krystian Lupa w Auslöschung/Wymazywaniu jeszcze raz sięgnął do twórczości Thomasa Bernharda.Inne jego realizacje do tekstów austriackiego autora to między innymi Kalkwerk (1992), Na szczytach panuje cisza (2006), aostatnio – Wycinka (2014). Premiera Auslöschung/Wymazywania odbyła się w 2001 roku.

Historia Franza, który po śmierci rodziców i brata musi przyjechać z Rzymu do domu w Wolfsegg, to w słowach reżysera:

,,
Pretekst do stanięcia na granicy teatru.
,,

I dlatego ponad pięciogodzinny sceniczny seans rodzinnych rytuałów można uważać dziś za entré do laboratoryjnych eksperymentów, w stronę których reżyser podążył w następnych sezonach.

Auslöschung/Wymazywanie – w ujęciu Bernharda wielki monolog o winie, o kolejnych warstwach zdrapywanych kłamstw, Lupa rozpisał na wiele głosów. Akcja dzieje się równolegle na kilku planach. Wydarzenia z przeszłości mieszają się z tym, co tu i teraz. Tekst, będący dla pisarza przede wszystkim rozliczeniem się z nazistowską przeszłością Austrii, Lupa pokazuje w innym świetle. Kieruje nasz wzrok przede wszystkim na Franza granego przez Piotra Skibę. Ale przedstawienie to w ogóle feeria wybitnych ról, bo – oprócz Skiby – kreacje tworzą tu m.in. Maja Komorowska, Jadwiga Jankowska-Cieślak i Adam Ferency. Nic zatem dziwnego, że Auslöschung/Wymazywanie pozostawało przez wiele sezonów w repertuarze stołecznego Teatru Dramatycznego. Telewizyjnej rejestracji przedstawienia dokonano dziewięć lat po premierze, w 2010 roku.

Wstęp

Wstęp na pokaz jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Spektakl jest wyświetlany w dwóch częściach, z piętnastominutową przerwą.

Kultura Dostępna

To tylko jedno z setek darmowych lub tanich wydarzeń kulturalnych, które możesz przeglądać na portalu Kultura Dostępna.

Zobacz również