Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
© Studio Filmowe ZEBRA, „Kronika wypadków miłosnych”, fot. Renata Pajchel
Powrót

Kronika wypadków miłosnych | Kino w dobrym gatunku

Dzień przed 90. rocznicą urodzin Andrzeja Wajdy pokażemy jego hołd złożony młodości i młodzieńczym nadziejom. Dodatkowo w programie – w związku z przeglądem twórczości reżysera – pokaz autobiograficznego dokumentu „Kredyt i debet”.
Data
SO   05 / 03 / 2016
Godzina
18:00  –  21:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Projekcja odbywa się w ramach projektów Wajdart oraz Kino w dobrym gatunku. 5 marca pokażemy:

Kronika wypadków miłosnych, reż. Andrzej Wajda, 1985, 114 minut

Zdjęcia: Edward Kłosiński, muzyka: Wojciech Kilar, występują: Paulina Młynarska, Piotr Wawrzyńczak, Dariusz Dobkowski i inni.

Losy wielkiej i tragicznej miłości Aliny i Witka to prawdziwy melodramat, choć najważniejsza jest opowiedziana przez Tadeusza Konwickiego (jako scenarzystę i aktora) historia dojrzewania na idyllicznych Kresach. Pełne nadziei oczekiwanie na wszystko, co może się zdarzyć, łączy się tu z nostalgicznym wspomnieniem tego, co utracone i niespełnione.

Kredyt i debet, reż. Andrzej Wajda, 1999, 54 minuty

W tym niespełna godzinnym dokumencie Andrzej Wajda próbuje zawrzeć najważniejsze wspomnienia i fakty ze swojego życia – zarówno prywatnego, jak i artystycznego. Reżyser opowiada o rodzicach, burzliwych latach okupacji, studiach w krakowskiej ASP i w łódzkiej „Filmówce” oraz o swoich najważniejszych życiowych wyborach. Wajda dzieli się też z widzami refleksjami na temat roli oraz powinności artysty i obywatela: tłumaczy, dlaczego zdecydował się żyć i pracować w Polsce, dlaczego po przełomie 1989 roku postanowił kandydować do Senatu  i co sprawiło, że ogromną sumę pieniędzy, która towarzyszyła przyznanej mu w Japonii Nagrodzie Kioto, postanowił przeznaczyć na stworzenie krakowskiego Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Dokument ilustrują fragmenty filmów Wajdy: Popiołu i diamentu (1958), Człowieka z marmuru (1976) oraz Kroniki wypadków miłosnych (1985), a także materiały WFDiF związane z reżyserem.

Wstęp

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Kultura Dostępna

To tylko jedno z setek darmowych lub tanich wydarzeń kulturalnych, które możesz przeglądać na portalu Kultura Dostępna.

Zobacz również