Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Fototeka FINA
Powrót

Król Maciuś I | W dobrym gatunku

Ekranizacja powieści Janusza Korczaka w reżyserii Wandy Jakubowskiej to opowieść skierowana nie tylko do najmłodszych odbiorców.
Data
ŚR   15 / 11 / 2017
Godzina
19:00  –  21:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Król Maciuś I, reż. Wanda Jakubowska, 1958, 89 minut

Polskie filmy gatunkowe w reżyserii kobiet? Odnaleźć je to misja dosyć trudna, ale obfitująca w bardzo ciekawe niespodzianki. Jedną z nich jest filmowa baśń Król Maciuś I z 1958 roku w reżyserii Wandy Jakubowskiej zwanej „matką polskiego kina”. Historię młodego, nie zawsze miłościwie swej krainie panującego władcy, za sprawą książki Janusza Korczaka znają wszyscy. Dziś, gdy nowe polskie filmy dla dzieci i młodzieży szukają swojej tożsamości, warto sięgnąć do klasyki i zobaczyć, jak sprawdzi się we współczesnym kontekście.

Po projekcji zapraszamy na rozmowę z historyczką kina, dr hab. Moniką Talarczyk-Gubałą, autorką książki Wanda Jakubowska. Od nowa. Rozmowę poprowadzi Kaja Klimek.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również