Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
mat. Kromer Festival
Powrót

Koncert Ensemble Peregrina | Transmisja w Muzykotece

Jeżeli chcesz posłuchać średniowiecznej muzyki dobiegającej z Kolegiaty w Bieczu, wystarczy włączyć transmisję na stronie Muzykoteki. Ensemble Peregrina podczas Festiwalu Kromer zaprezentuje nieoczywiste interpretacje kompozycji związanych z dziejami Polski. Zapraszamy w najbliższy czwartek o godzinie 19.00.
Data
CZ   13 / 08 / 2015
Godzina
19:00  –  20:20
Miejsce
Biecz


„Sacer Nidus. Święty Wojciech, Bolesław I Chrobry i Otton III w muzyce średniowiecznej” to tytuł koncertu odbywającego się w ramach festiwalu muzyki dawnej Kromer Festival, którego współorganizatorem jest NInA. Audio-transmisję tego niezwykłego wydarzenia, realizowaną przez Polskie Radio, będzie nadawać dla was on-line Muzykoteka Szkolna. Agnieszka Budzińska-Bennett, kierowniczka artystyczna grupy, pisała o repertuarze:

,,
Obeznanego z polskim dziedzictwem muzycznym słuchacza zaskoczy zapewne nie tylko propozycja XIII-wiecznej wymowy Bogurodzicy, skonsultowana z badaczami języka staropolskiego, lecz również wzbogacone polifonią fragmenty tej zanotowanej jednogłosowo pieśni. Pozwoliłam sobie tu na swobodne odczytanie partytury, proponując podkreślenie momentu zbiorowego wyrażania wiary na inwokacjach „Maria”, „Kyrieleyson” i „Bożycze” w prostej, archaicznej polifonii. Również w sekwencji Consurgat in preconia oraz w obu hymnach na początku i końcu programu proponujemy improwizowany wielogłos. (…) Specjalnym momentem programu jest też zrekonstruowana przeze mnie przepiękna carmen lugubre na śmierć Bolesława Chrobrego z Kroniki Galla Anonima – Omnis etas. Jest to lament Polski – wdowy, wzywającej „ludzi wszelkiego wieku, płci i stanu” do powszechnej żałoby po wielkim władcy. Pieśni towarzyszy akompaniament harfy romańskiej oraz fideli, które usłyszeć można również w pozostałych improwizacjach instrumentalnych.
,,

Program koncertu:

Festum agat ecclesia hymn
Alme presul responsorium
O preclara Adalberti*
O preclara Adalberti sekwencja
Annua recolamus sekwencja
Consurgat in preconia sekwencja
Omnis etas, omnis sexus planctus na śmierć B. Chrobrego
Hac festa die tota sekwencja
Beatus es*
Alleluia V. Beatus es
Salve sidus Polonorum sekwencja
Adalbertus presul*
Alleluia V. Salve decus Polonie
Bogurodzica
Fulget in templo legifer hymn

*utwory instrumentalne

null
null


ENSEMBLE PEREGRINA

Agnieszka Budzińska-Bennett kierownictwo artystyczne, śpiew, harfa
Kelly Landerkin śpiew
Hanna Järveläinen śpiew
Eve Kopli śpiew
Baptiste Romain Fidel

Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu.

Zobacz również