Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Powrót

Kino na głosy | Zobacz co chcesz!

Zdecydowaliście, że w najbliższą niedzielę, 9 sierpnia, w naszej sali kinowej pokażemy Joannę Anety Kopacz. Niezwykłość tego skromnego dokumentu doceniła Akademia Filmowa przyznając nominację do Oscara. Zapraszamy do obejrzenia opowieści o czułości, uważności i odwadze w cieniu choroby. Wstęp wolny!
Data
N   09 / 08 / 2015
Godzina
19:00  –  20:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Kino na głosy to cykliczna akcja, w ramach której to widzowie decydują, co chcą obejrzeć w kinie NInA. Mogliście głosować na cztery tytuły: film fabularny Zew morza (reż. Henryk Szaro), spektakl Karski (reż. Magdalena Łazarkiewicz), koncert Sun Ra Arkestra oraz na pierwszy polski crowfundingowy film dokumentalny, czyli na Joannę w reżyserii Anety Kopacz. Zwycięzca głosowania, nominowany do Oscara dokument, to intymny portret młodej matki zmagającej się z chorobą nowotworową. Joanna nie jest klasycznym zapisem pożegnania ze światem, to raczej czuła opowieść o najprostszych uczuciach, byciu tu i teraz, relacjach i epikureizmie w cieniu choroby. Przed pokazem obejrzyjcie zwiastun:

 

 

Zwiastun filmu

 

Joanna powstała dzięki współdziałaniu Wajda Studio i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Michał Merczyński, do którego Aneta Kopacz przyszła z pomysłem filmu, wsparł reżyserkę na wczesnym etapie produkcji i zarekomendował ją w akcji crowfundingowej wspieramkulture.pl, która pomaga w organizacji społecznych zbiórek pieniędzy na cele kulturalne. Akcja zakończyła się sukcesem, zakładaną sumę, prawie 37 tysięcy złotych udało się zebrać w zaledwie miesiąc. 

 

,,
442 osoby wsparły ten film, dając na niego własne pieniądze. To jest fenomen kulturalny i społeczny, oni wszyscy też są koproducentami filmu, który zaszedł tak wysoko - mówił Merczyński.
,,

 

Film od początku cieszył się bardzo dobrą prasą w kraju i za granicą. „New York Times” podkreślał, że Joanna tworzy nową jakość w filmie dokumentalnym, przełamując dystans pomiędzy twórcą i bohaterem, z kolei „Washington Post” przewidywał, że Joanna jest najsilniejszym oscarowym zawodnikiem w kategorii dokumentów krótkometrażowych, a reżyserka Aneta Kopacz „tworzy portret osoby o wielkiej odwadze i wdzięku”.

 

Wejściówki

 

Wstęp na pokaz jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Film trwa 45 minut.

 

Uwaga! Od dnia 8.08 (sobota) do dnia 10.08. (poniedziałek) stacja metra Służew nie będzie funkcjonowała. Do naszej siedziby możecie dojechać zastępczą linią autobusową Z-5.

 

 

Zobacz również