Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Powrót

Kino interaktywne | Wieczór storytellingowy

Przyjdź na pokaz nowych, dokumentalnych form audiowizualnych, które redefiniują sztukę filmową. Zobacz je nie na ekranie komputera, lecz w kinie, gdzie doświadczysz ich w wspólnie z innymi widzami, słuchając komentarzy twórców.
Data
PT   25 / 09 / 2015
Godzina
20:30  –  22:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Podobno kiedy pierwsi widzowie zobaczyli w kinie pociąg sfilmowany przez braci Lumière, zaczęli uciekać w przerażeniu. Jednak historycy mediów podkreślają, że może to być jedynie PR-owa legenda, a kino zawiodło nadzieje na interaktywny obraz.

Publiczność bowiem już 150 lat przed wynalezieniem internetu oczekiwała nie tylko statycznego obrazu kinowego, ale rzeczywistej interaktywności. Przykładem takiego myślenia może być XIX-wieczny telefonoskop Alfreda Robidy, który miał działać na zasadzie Skype’a. W kontekście tych oczekiwań kino nie było rzeczywistym „oknem na świat”. Doniesienia o widzach uciekających z kina miały więc być zapewnieniem, że film, choć może nie jest interaktywny, budzi prawdziwe emocje.

Współcześnie nowe technologie pozwalają wreszcie na tworzenie interaktywnych doświadczeń kinowych, w których widz ma wpływ na prezentowaną rzeczywistość. Wiele z tych projektów ma charakter dokumentalny – w samą ideę dokumentu wpisane jest bowiem sprzężenie zwrotne pomiędzy filmem i światem, a obrazowanie rzeczywistości jest naturalną formą wykorzystywania mediów (90% filmów, które powstały w pierwszej dekadzie istnienia kina, miało właśnie charakter dokumentalny).

– Anna Desponds

Swoje prace zaprezentują: Dominique Willieme (Arte), Jeremy Mendes (NFB), Maciek Hamela/Bartek Gliński (Impakt Film). Spotkanie poprowadzi Benjamin Hoguet.

Wstęp

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Zobacz również