Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego
Powrót

Krzysztof Kieślowski | Premiery dokumentalne w Gdyni

Podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, w ramach sekcji Pokazów Specjalnych, NInA zaprezentuje dwa filmy dokumentalne: „Siedem dni w tygodniu” Krzysztofa Kieślowskiego (1988) oraz obraz poświęcony reżyserowi: „Spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim” (1995).
Data
ŚR   21 / 09 / 2016
Godzina
17:00
Miejsce
Multikino Gdynia
Jerzego Waszyngtona 21
81-342 Gdynia
Sala nr 8

Te dwa mało znane w Polsce tytuły, zaproponowane przez Tadeusza Sobolewskiego, zostały wyszukane, zdigitalizowane i z niemałym trudem sprowadzone na Festiwal przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Oba filmy będą miały tym samym swoje polskie premiery.

Spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim, reż. Andreas Voigt, 1995, 45 minut

Minimalistyczny i intensywny emocjonalnie dokument, który z ograniczeń czasowych i warunków postawionych przez Kieślowskiego czerpie swoją formalną czystość i niezwykle ciekawą treść, uporządkowaną w rozdziały. Andreas Voigt i Lothar Kompatzki rozmawiają z reżyserem między innymi o powodach, dla których reżyser Dekalogu tworzył filmy, o odpowiedzialności dokumentalisty, a także o kamerze jako „bardzo niebezpiecznym narzędziu”. Jest to jedna z ostatnich zarejestrowanych rozmów z Krzysztofem Kieślowskim.

Siedem dni w tygodniu, reż. Krzysztof Kieślowski, 1988, 18 minut

Ostatni film dokumentalny Kieślowskiego. Reżyser, niemal zupełnie pozbawiając film słów, kamerą prowadzoną przez Jacka Petryckiego, pokazał żyjącą w latach 80. w Warszawie zwyczajną polską rodzinę. Śledzimy codzienne czynności kilkorga osób, ujęte w tygodniowym rytmie. Autorem muzyki jest Zbigniew Preisner.

Spotkanie

Po projekcji odbędzie się spotkanie z dyrektorem NInA Michałem Merczyńskim, które poprowadzi Tadeusz Sobolewski.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni | Rok Kieślowskiego

41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19–24 września 2016 roku. Ponieważ w 2016 roku mija 20 lat od śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, Festiwal odda hołd twórcy Niebieskiego. W ramach sekcji „Czysta Klasyka – In Memoriam” zaprezentowany zostanie jeden z najsłynniejszych filmów Krzysztofa Kieślowskiego - Przypadek. Przed projekcją dodatkowo zaprezentowany zostanie Krótki film o K. Kieślowskim Natalii Korynckiej-Gruz. Widzowie Festiwalu będą mogli również przypomnieć sobie jeden z najsłynniejszych polskich seriali czyli Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego.

Jednym z najciekawszych wydarzeń tegorocznego Festiwalu będzie niezwykła plenerowa wystawa Andrzeja Pągowskiego Krzysztof Kieślowski odczytany na nowo – Plakaty do filmów w 20. rocznicę śmierci reżysera. Andrzej Pągowski podejmuje w niej niezwykłe zadanie – wraca po latach do tych samych filmów. Ogląda je na nowo, bogatszy o doświadczenia przeżytych lat. W galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego zaprezentowana zostanie z kolei przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi wystawa Krzysztof Kieślowski. Fotografie z miasta Łodzi. Zobaczymy na niej czarno-białe zdjęcia wykonane przez Kieślowskiego – wówczas studenta pierwszego roku Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi w roku akademickim 1965/1966.

Ponadto 23 września odbędzie się promocja książki Kieślowski po latach. W zwierciadle opinii i wspomnień pod redakcją Stanisława Zawiślińskiego i Krystyny Zamysłowskiej. W publikacji redaktorzy przedstawiają wybór wspomnień, poglądów i opinii o Kieślowskim oraz recepcji jego twórczości, które pojawiły się na przestrzeni 20 lat od śmierci reżysera.

 

undefined

Zobacz również