Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
„Muzykanci”, reż. Kazimierz Karabasz
Powrót

Kazimierz Karabasz | Wtedy–teraz

Bohaterem październikowej odsłony cyklu „Wtedy–teraz” będzie Kazimierz Karabasz, który wpłynął swą estetyką i postawą etyczną na pokolenia polskich i światowych dokumentalistów. Wieczór uzupełni projekcja filmu poświęconego postaci Karabasza i spotkanie z jego reżyserem – Andrzejem Sapiją.
Data
SO   14 / 10 / 2017
Godzina
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Wtedy–teraz | Polska Szkoła Dokumentu.

18:00 Wtedy | Filmy Kazimierza Karabasza

Muzykanci, reż. Kazimierz Karabasz, 1960, 9 minut

Próba orkiestry dętej warszawskich tramwajarzy staje się – w obiektywie Stanisława Niedbalskiego – poruszającą opowieścią o odwiecznej ludzkiej potrzebie tworzenia. Arcydzieło filmowej sztuki dokumentalnej, umieszczone przez Krzysztofa Kieślowskiego na liście 10 najważniejszych filmów w dziejach kina.

Ludzie w drodze, reż. Kazimierz Karabasz, 1960, 10 minut

Liryczna dokumentalna ballada o cyrkowcach, studium barwnej codzienności wędrownych artystów. Cierpliwie złowione obrazy opowiadają o życiu między występami.

Węzeł, reż. Kazimierz Karabasz, 1961, 10 minut

Klasyczne krótkometrażowe studium dokumentalne opowiadające o dyspozytorach węzła kolejowego w Tarnowskich Górach. Prawda podpatrzonych kamerą zdarzeń, reakcji, rozmów ma tu wspaniałą oprawę czarnobiałych zdjęć, na których uchwycono napiętą atmosferę ciężkiej nocnej pracy.

Krystyna M., reż. Kazimierz Karabasz, 1973, 33 minuty

Portret subtelnej i suwerennej dziewczyny – młodej robotnicy z „Ursusa” – rozpoczynającej dorosłe życie z dala od rodzinnej wsi, w dużym mieście, gdzie własne poglądy, przekonania i pragnienia przychodzi jej konfrontować z nie zawsze łatwą rzeczywistością.

19:15 Spotkanie z Andrzejem Sapiją

Spotkanie z Andrzejem Sapiją, reżyserem filmów dokumentalnych i pedagogiem Szkoły Filmowej w Łodzi, który nazywa Kazimierza Karabasza swoim „nauczycielem i przewodnikiem. Kimś, kto określa sferę etyczną zawodu”. Rozmowę poprowadzi kurator cyklu Michał Oleszczyk.

20:15 Teraz | Film uzupełniający

Intensywność patrzenia, reż. Andrzej Sapija, 2016, 67 minut

Dokument o Kazimierzu Karabaszu – zrealizowany metodą Karabasza. Liryczny film poświęcony metodzie pracy z bohaterem i wieloletnim doświadczeniom filmowym mistrza. Film powstał na podstawie licznych materiałów z jego osobistego archiwum.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu Intensywność patrzenia, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również