Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Powrót

Karski i władcy ludzkości | Kino na głosy

Zdecydowaliście co pokaże kino NInA. Najwięcej głosów otrzymał film „Karski i władcy ludzkości” – zapraszamy na pokaz do NInA w sobotę o 19:00. Wstęp wolny!
Data
SO   10 / 10 / 2015
Godzina
19:00  –  21:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Film Karski i władcy ludzkości laureata Emmy Sławomira Grünberga wszedł na ekrany polskich kin w 101. rocznicę urodzin Jana Karskiego. Łączy unikalne materiały archiwalne i sekwencje animowane. Opowiada między innymi o dramatycznym spotkaniu Karskiego z Rooseveltem. Jan Karski tak wspomina swoją wizytę w Białym Domu:  

,,
W końcu przeszedłem do kwestii żydowskiej: Panie Prezydencie, zanim opuściłem Polskę, została mi powierzona misja przez najważniejszych przywódców żydowskich. Sytuacja jest straszna. Bez pomocy z zewnątrz Żydzi w Polsce zostaną zgładzeni. W odpowiedzi na te dramatyczne słowa polski emisariusz usłyszał od Roosevelta następującą odpowiedź: Powiedz swoim przywódcom, że wygramy tę wojnę! Winowajcy zostaną ukarani za swoje zbrodnie. Sprawiedliwość i wolność zwyciężą. Ameryka jest przyjacielem waszego narodu. Pomożemy wam po wojnie. Przekaż swojemu narodowi, że mają w tym domu przyjaciela.
,,

Za słowami prezydenta USA nie stanęły żadne działania, a krótka notka o zamordowaniu miliona Żydów trafiła na odległą, szesnastą stronę poczytnego New York Timesa. Tamtego dnia dla wydawcy ważniejszy był news o gubernatorze Stanu Nowy Jork - Herbercie Lehmanie, który oddał swoje trampki na skład gumy. 

Animowane rekonstrukcje i unikalne materiały archiwalne

Walorem filmu Sławomira Grünberga są animowane rekonstrukcje wielu scen, takich jak aresztowanie Karskiego przez Gestapo, jego dwukrotne wejście do warszawskiego getta oraz obozu przejściowego w Izbicy oraz liczne rozmowy z - jak ich nazywał sam Karski - „władcami ludzkości”, ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Anthonym Edenem czy prezydentem USA Franklinem D. Rooseveltem. Wśród materiałów archiwalnych pokazano nigdy wcześniej nie wykorzystane wywiady przeprowadzone przez E. Thomasa Wooda, współautora książki: Karski - opowieść o emisariuszu oraz mało znane archiwalne materiały filmowe i fotograficzne.

W filmie, oprócz nagrań samego Jana Karskiego, widzowie będą mieli okazję zapoznać się z wypowiedziami osób, które dobrze go znały, w tym słynnego amerykańskiego politologa prof. Zbigniewa Brzezińskiego, oficjalnego biografa Winstona Churchilla Sir. Martina Gilberta oraz byłego ministra spraw zagranicznych prof. Władysława Bartoszewskiego.

Wstęp

Wstęp na pokaz jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Kultura dostępna

To tylko jedno z setek darmowych lub tanich wydarzeń kulturalnych, które możesz przeglądać na portalu Kultura Dostępna.

 

Plakat filmu "Karski i władcy ludzkości".
Plakat filmu Karski i władcy ludzkości

Zobacz również