Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Kanał”, reż. Andrzej Wajda, mat. Fototeka Filmoteki Narodowej–Instytutu Audiowizualnego
Powrót

„Kanał” i „Miasto 44” | Powstanie Warszawskie w filmie

Z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego – wydarzenia, które zdefiniowało polskie doświadczenie XX wieku – zapraszamy na pokaz dwóch filmów odległych w czasie i różnych w wymowie: „Kanału” Andrzeja Wajdy i „Miasta 44” Jana Komasy.
Data
PN   31 / 07 / 2017
Godzina
17:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Obie projekcje poprzedzi wprowadzenie prof. Barbary Gizy.

Program

17:30 Kanał, reż. Andrzej Wajda, 1956, 91 minut

W momencie premiery w 1956 roku Kanał został przez zagranicznych krytyków okrzyknięty arcydziełem (zdobył Srebrną Palmę w Cannes obok Siódmej pieczęci Bergmana). W Polsce spotkał się z bardziej ambiwalentnym przyjęciem, dzieląc krytyków, historyków i publiczność. Fatalistyczna wizja Wajdy, w której jedyną nadzieją Powstańców jest piękna śmierć, przez wiele dekad pozostawała osią wszelkich dyskusji o tym, czym jest „prawdziwy obraz” Powstania Warszawskiego.

20:00 Miasto 44, reż. Jan Komasa, 2014, 122 minuty

Film Jana Komasy to – w kontraście do kameralnego i fatalistycznego Kanału Wajdy – wielkie, nowoczesne widowisko filmowe, zrealizowane z rozmachem scenograficznym, kostiumowym i wizualnym. Jak podaje producent: „Przez plan przewinęło się ponad 3 000 statystów. Budową imponujących dekoracji zajęło się 10 odrębnych ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 000 ton gruzu”. Film, korzystający w pełni z konwencji popkultury, pokazuje okupacyjną Warszawę jako miasto pełne życia, a Powstanie Warszawskie jako namiętny, młodzieńczy zryw.

Napisy

Oba filmy zostaną wyświetlone z napisami w języku angielskim.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 16:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona (120 sztuk). Osoby, które zdecydują się zobaczyć tylko Miasto 44, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również