Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Kalkwerk”, reż. Krystian Lupa
Powrót

Kalkwerk | Pokaz rejestracji spektaklu

W niedzielę wieczorem zapraszamy na pokaz rejestracji spektaklu „Kalkwerk” Krystiana Lupy według prozy Thomasa Bernharda. Ta propozycja wygrała w głosowaniu publiczności, które organizujemy cyklicznie w ramach akcji Kino na głosy.
Data
N   08 / 11 / 2015
Godzina
19:00  –  22:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Akcja Kalkwerku rozgrywa się w starym nieczynnym wapienniku, mającym odstraszać potencjalnych intruzów, zasłoniętym murem wysokich krzewów. Ta izolacja ma sprzyjać, zdaniem głównego bohatera Konrada, koncentracji i pracy twórczej – eksperymentom ze słuchem, a w konsekwencji opracowaniu naukowego studium. Świadkiem zmagań Konrada jest jego kaleka żona – ubierana przez niego, czesana, traktowana jak lalka, bezustannie poddawana eksperymentom dźwiękowym. W nocy z 24 na 25 grudnia Konrad zabija żonę. Rozpoczyna się śledztwo. Poznajemy relacje osób należących do wąskiego kręgu znajomych Konrada, ale sprężyną całego spektaklu jest przede wszystkim charakterystyczny dla stylu Bernharda hipnotyczny monolog głównego bohatera.

Spektakl polską premierę miał 7 listopada 1992 roku w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Rejestracja odbyła się w 1998 roku w tym samym teatrze. Spektakl, określony przez krytykę mianem wielkiego traktatu metafizycznego, zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontakt w Toruniu (1993) i został ogłoszony najlepszym spektaklem 10. Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi (1998). Andrzej Hudziak, odtwórca głównej roli, otrzymał nagrodę im. Zelwerowicza, przyznawaną przez miesięcznik „Teatr”.

Wstęp

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Zobacz Wymazywanie i dokument Prorok w teatrze

Tydzień później, w niedzielę 15 listopada, w ramach cyklu Scena i ekran | Jesień teatralna w NINA, zapraszamy na film dokumentalny o Krystianie Lupie Prorok w teatrze oraz pokaz zarejestrowanego przez NInA spektaklu Wymazywanie.

Kultura Dostępna

To tylko jedno z setek darmowych lub tanich wydarzeń kulturalnych, które możesz przeglądać na portalu Kultura Dostępna.

Zobacz również