Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
„Dzieci oskarżają”, reż. Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski
Powrót

Jerzy Hoffman | Wtedy–teraz

Gdy rzeczywistość społeczna woła o zmianę, dokumentalista powinien odpowiedzieć – nie tylko portretując świat, ale też aktywnie go kształtując. Porozmawiamy o tym Jerzym Hoffmanem, twórcą dokumentów ze słynnej „Czarnej serii”. Spotkanie poprowadzi Michał Oleszczyk.
Data
SO   14 / 01 / 2017
Godzina
18:00  –  20:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Wtedy–teraz | Polska Szkoła Dokumentu.

18.00 Wtedy | Filmy Jerzego Hoffmana z „Czarnej serii”

Uwaga chuligani, reż. Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski, 1955, 12 minut

Zabawy i hulanki w knajpach zwyczajowo kończące się rozróbą, przepychające się tłumy przed kinami, napady wśród ruin, pijackie awantury czy uliczne bitwy gangów. Gęsty, pełen różnorodnych chwytów montaż nadawał filmowi szaleńcze, jak na ówczesne czasy, tempo.

Czy jesteś wśród nich?, reż. Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski, 1954, 8 minut

Bohaterem filmu jest „plujka uliczna”, nierozważny degustator wiśni, który zaśmiecając chodnik pestkami naraża przechodniów na kontuzje. Są w tym filmie efektowne pomysły zapowiadające dynamiczny styl kolejnych filmów duetu Hoffman/Skórzewski.

Dzieci oskarżają, reż. Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski, 1956, 10 minut

Ostatni z „czarnych dokumentów” duetu Hoffman/Skórzewski porusza temat dzieci alkoholików. Autorzy posłużyli się tu znów sugestywnymi fabularnymi scenami, by wstrząsnąć widzami. Opowiadanie zaczyna się jak w sensacyjnym filmie fabularnym (rok później obu dokumentalistom zaproponowano ekranizację „Złego” Leopolda Tyrmanda, do której jednak ostatecznie nie doszło).

Sopot, reż. Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski, 1957, 16 minut

Żywiołowy, radosny, pełen humoru reportaż z wakacji w Sopocie; zupełnie odmienny od standardu „czarnej serii”. Rozpoczynają go dynamiczne sceny nakręcone podczas otwarcia Festiwalu Muzyki Jazzowej: nad maszerującym tłumem unoszą się transparenty: „Sekstet Komedy” czy „Dziękujemy za nowe instrumenty”.

19.00 Spotkanie z Jerzym Hoffmanem

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z Jerzym Hoffmanem, które poprowadzi Michał Oleszczyk – kurator cyklu i dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni.

20.15 Teraz | Nadejdą lepsze czasy

Uzupełnieniem wieczoru będzie pokaz filmu Nadejdą lepsze czasy – współczesnego dokumentu zaangażowanego w reżyserii Hanny Polak, która przez 14 lat obserwowała życie Julii – dziewczynki mieszkającej pod Moskwą na największym wysypisku śmieci w Europie.

Wstęp

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

 

Wydarzenie na Facebooku

Zobacz również