Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. materiały prasowe
Powrót

Jakub Czekaj | Młodzi zdolni

„Baby bump” to komiksowa opowieść o dorastaniu, łącząca – według amerykańskiej krytyki – wrażliwość Davida Lyncha i Walta Disneya. Projekcji będzie towarzyszyć spotkanie z reżyserem, które poprowadzi Kaja Klimek.
Data
ŚR   01 / 03 / 2017
Godzina
19:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Młodzi zdolni | Pokolenie lat 80. w polskim kinie.

Ciemnego pokoju nie trzeba się bać, reż. Jakub Czekaj, 2009, 35 minut
Rwetes, reż. Jakub Czekaj, 2014, 17 minut

Wieczór z twórczością Jakuba Czekaja rozpoczniemy od pokazu obsypanego nagrodami filmu krótkometrażowego Ciemnego pokoju nie trzeba się bać. Fabularny debiut reżysera zrealizowany w ramach programu „30 minut" opowiada historię dziewczynki bezgranicznie zakochanej we własnym tacie. W ojcu, który – jak się okaże – skrywa pewne tajemnice. W ramach cyklu Młodzi zdolni zobaczymy także etiudę Rwetes, w której reżyser przygląda się bacznie codzienności, odnajdując niezwykłość w zwyczajnej rutynie.

Spotkanie

Rozmowę z Jakubem Czekajem oraz producentkami Magdaleną Kamińską i Agatą Szymańską poprowadzi dziennikarka popkulturowa Kaja Klimek. Prowadząca spotkanie ma w swoim dorobku publikacje na łamach Dwutygodnik.com, Filmwebu i „Filmu". Prowadzi także programy edukacji filmowej NHEF i PISF.

Baby bump, reż. Jakub Czekaj, 2015, 90 minut

Tego nie znajdziesz w rodzinnym albumie. Pierwszy plan zgładzenia rodziców, regularną wojna z kumplami w szkole, a także zdziwienie i strach, gdy twoje ciało nagle zaczyna się zmieniać i żyć własnym życiem. Nagrodzona na festiwalu w Wenecji, szalona historia skutecznie przypomni ci jak to naprawdę było być dzieckiem. Reżyser tak opowiada o swoim filmie:

,,
Chciałem stworzyć filmowy komiks o dorastaniu. Główny bohater ma 11 lat i jego ciało właśnie zaczyna się zmieniać. Nie chce być zauważany ani ignorowany. Nie wie, co się z nim dzieje. Zupełnie odrzuca fakt, że przemiana już się rozpoczęła i nie ma już powrotu do poprzedniego świata. Nie radzi sobie w relacjach z rówieśnikami i w tej do tej pory najważniejszej – z własną matką. Ucieka w świat swoich fantazji – okrutną baśń. Tam wszystko urasta do rangi spraw ostatecznych. Nieliczni przyznają to na głos, ale dorastanie tak naprawdę nie jest dla dzieci. Baby Bump też nie.
,,

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu po filmie, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

 

Zobacz również