Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. materiały prasowe
Powrót

Irlandzki zryw | Pokaz dokumentu

W tym roku mija setna rocznica irlandzkiego powstania wielkanocnego. Historyczny film dokumentalny opowiada o dramatycznych wydarzeniach, które miały miejsce w Dublinie, w Wielkanoc 1916 r.
Data
PN   20 / 06 / 2016
Godzina
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

W Wielkanoc 1916 r. niewielka grupa irlandzkich powstańców przeciwstawiła się panowaniu Imperium Brytyjskiemu. Powstanie poniosło klęskę militarną, jednak stało się inspiracją do dalszej walki o niepodległość Irlandii.

Dokument, inicjatywa Keough-Naughton Institute for Irish Studies na Uniwersytecie Notre Dame, po raz pierwszy pokazuje powstanie wielkanocne we właściwym kontekście historycznym, politycznym i kulturowym – jako wydarzenie, które wpłynęło nie tylko na powstanie niepodległego państwa irlandzkiego, ale także na ruchy niepodległościowe w imperiach kolonialnych. Unikalne zdjęcia archiwalne i współczesne, rozmowy z historykami tworzą niepowtarzalny klimat filmu.

Wstęp

Wstęp na koncert jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Zobacz również