Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. Marcin Oliva Soto
Powrót

In Between? Pogranicze: Pamięć i Tożsamość

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ESPS) zaprasza na konferencję „In Between? Searching for Local Histories in Borderlands of Europe", która odbędzie się w Warszawie w Narodowym Instytucie Audiowizualnym w dniach 2-3 grudnia.
Data
od: PT   02 / 12 / 2016
do: SO   03 / 12 / 2016
Godzina
10:00
16:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Konferencja jest okazją dla badaczy, animatorów kultury i artystów zajmujących się przeszłością do wymiany doświadczeń, dzielenia się dobrymi praktykami, a także krytycznej re-ewaluacji dotychczasowych projektów. W programie wydarzenia znalazły się panele dyskusyjne dotyczące różnych wymiarów działań kulturalno-badawczych, sesja speed geeking, a także pokaz filmu „The Border” („Hranica”) i prezentacje wizyt studyjnych.

Głównym celem konferencji „In Between?” jest umożliwienie krytycznej refleksji nad projektami inspirowanymi przeszłością i pamięcią. Posłużą temu 3 przekrojowe, uzupełniające się dyskusje, w których udział wezmą akademicy, animatorzy kultury i aktywiści z 16 europejskich instytucji badawczych i organizacji społecznych, w tym z barcelońskiego European Observatory on Memories (EUROM), austriackiego Instytutu Badań nad Konsekwencjami Wojny im. Ludwika Boltzmanna, Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”i Ośrodka Karta.

Dla osób zainteresowanych specyfiką projektów dotyczących przeszłości i wielokulturowości lub szukających inspiracji dla własnych przedsięwzięć, w sobotę 3 grudnia o godz. 10.00 przewidziana jest sesja speed geeking. Rozpoczną ją krótkie prezentacje różnych inicjatyw antropologicznych, artystycznych i badawczych, po których będzie można porozmawiać z ich koordynatorami i dowiedzieć się czegoś więcej na temat interesujących nas kwestii.

Punktem wyjścia dla dyskusji o życiu na pograniczach i tożsamości „pomiędzy” będzie interdyscyplinarny projekt „In Between?” realizowany przez ENRS, w ramach którego międzynarodowe grupy studentów odwiedziły tereny pograniczne i zbadały ich historię. Narodowy Instytut Audiowizualny odpowiadał za organizację dwóch serii warsztatów dedykowanych archiwistyce i reportażowej pracy z kamerą a także za postprodukcję audiowizualnych notatek z wizyt studyjnych. Zebrane materiały oraz dokumentacja wizualna i dźwiękowa zostaną pokazane po raz pierwszy podczas grudniowej konferencji w Warszawie. 

Symbolicznym dopełnieniem prezentacji uczestników „In Between?” będzie pokaz filmu „Hranica” (pol. Granica). Dokument, który zaprezentujemy w piątek 2 grudnia o godz. 19:45 opowiada historię miejscowości Velke Slemence, która w nocy 30 sierpnia 1946 r. została rozdzielona przez Armię Czerwoną między ZSRR (dzisiejszą Ukrainę), a Czechosłowację (współczesną Słowację), co na zawsze odmieniło życie jej mieszkańców.

Konferencję zakończy wykład dr Karoliny Bielenin-Lenczowskiej z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. W sobotę 3 grudnia opowie ona o „pokoleniu pomiędzy” („in between generation”), czyli współczesnych migrantach żyjących w zawieszeniu między swoim krajem pochodzenia a innymi państwami.

Więcej informacji na stronie projektu.

WSTĘP

Wszystkie wydarzenia w języku angielskim. Wstęp wolny.

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Zobacz również