Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
mat. DI Factory
Powrót

Iluminacja | Martin Scorsese Presents

Niezwykły esej filmowy Krzysztofa Zanussiego, łączący fabularną opowieść o wyborach przed którymi stoi większość ludzi wchodzących w dorosłość z dokumentalną refleksją nad biologiczno-medyczną stroną egzystencji człowieka. Przed projekcją: spotkanie z Małgorzatą Pritulak, która w filmie zagrała jedną z głównych ról.
Data
ŚR   19 / 10 / 2016
Godzina
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach rocznego przeglądu arcydzieł polskiego kina Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema w kinie NInA.

Iluminacja, reż. Krzysztof Zanussi, 1972, 87 minut

Rok 1961. Po maturze Franciszek Retman wyjeżdża z rodzinnego Pułtuska do stolicy, by na Uniwersytecie Warszawskim studiować fizykę, w przeświadczeniu, że tylko ta dziedzina nauki przynosi odpowiedzi, które można uznać za pewne. Franciszek wchodzi w dorosłe życie, zakłada rodzinę, nie ustaje w różnorakich poszukiwaniach sensu życia. Poza warstwą fabularną, na film składa się również analiza biologiczno-medycznej strony egzystencji człowieka, która przypomina nieraz film oświatowy i materializuje się na ekranie również poprzez wypowiedzi wybitnych polskich uczonych.

Spotkanie

Pokaz poprzedzi spotkanie z Małgorzatą Pritulak, która w filmie zagrała jedną z głównych ról. Rozmowę poprowadzi Paweł T. Felis.

Wstęp

Wstęp na pokaz jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

 

Zobacz również