Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Juliusz Sokołowski
Powrót

„Idea, która przerasta codzienność – Polskie Wydawnictwo Muzyczne” | Premiera filmu

Dokument o siedmiu dekadach działalności PWM to nie tylko film o drukowaniu nut i wydawaniu płyt – to bogaty obraz polskiej kultury i jej burzliwych dziejów. Projekcję filmu poprzedzi spotkanie z reżyserką Violettą Rotter-Kozerą
Data
PN   27 / 06 / 2016
Godzina
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Film Idea, która przerasta codzienność stanowi swoiste zwieńczenie i podsumowanie obchodów jubileuszu 70-lecia, który Polskie Wydawnictwo Muzyczne świętowało w ubiegłym roku. W produkcji zawarto wypowiedzi byłych i obecnych pracowników PWM, jak i współpracujących z nimi artystów. W dokumencie wykorzystane zostały również materiały archiwalne zawierające wiele ciekawostek z historii i życia wydawniczego na przestrzeni dekad.

Jak powiedziała reżyserka i autorka scenariusza, Violetta Rotter-Kozera: „Uwielbiam robić filmy o muzyce, ponieważ one dotyczą pięknej sztuki, która jest tworzona przez niezwykłych ludzi. I tak się okazało także w przypadku historii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, bo to nie jest tylko i wyłącznie kwestia drukowania nut, to jest kwestia drukowania podręczników, wszystkich zagadnień związanych z muzykologią polską, ale to jest także polska historia, to jest moment, w którym możemy zobaczyć, jak bardzo ta oficyna była związana ze wszystkimi przemianami społecznymi, politycznymi, kulturalnymi i jak bardzo je także kreowała”.

„Jestem szczęśliwy, że doszło do produkcji tego filmu, ponieważ to jest ostatni moment, żeby uchwycić i rozmawiać o Polskim Wydawnictwie Muzycznym z ludźmi, którzy niemal od początku to wydawnictwo tworzyli i którzy w niespotykany sposób przyczynili się do tego, czym to wydawnictwo dzisiaj jest” – dodał Adam Radzikowski, dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Film zrealizowano we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i Telewizji Polskiej. Partnerem produkcji są Katowice – Miasto Muzyki UNESCO.

Projekcja dokumentu odbędzie się o godzinie 18:30. Pokaz filmu poprzedzi półgodzinna rozmowa z reżyserką Violettą Rotter-Kozerą, którą poprowadzi Agata Kwiecińska.

Zobacz również