Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. Jacek Piotrowski
Powrót

Hiszpanka | Kino NInA

Skorzystaj z rzadkiej okazji, aby zobaczyć Hiszpankę Łukasza Barczyka – zrealizowaną z wielkim rozmachem opowieść o Powstaniu Wielkopolskim. Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserem, które poprowadzi Krzysztof Świrek.
Data
N   27 / 12 / 2015
Godzina
19:00  –  21:15
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

To nie jest film historyczny, lecz zrealizowana z rozmachem autorska wizja, w której do wyzwoleńczej walki włącza się grupa telepatów, a siły zbrojne są na równi z siłami umysłu. Wśród bohaterów tej historii są postaci zafascynowane nadprzyrodzonymi siłami, mistycyzmem i spirytyzmem, ale i racjonalni przedsiębiorcy, wojskowi oraz stratedzy planujący walkę o niepodległość.

W roli głównej zobaczymy Jana Frycza jako jednego z najsłynniejszych polskich pianistów i polityków – Ignacego Jana Paderewskiego, który w dramatycznych okolicznościach próbuje dotrzeć do Polski. Zamierza mu w tym przeszkodzić pracujący dla pruskiej armii mroczny Doktor Abuse (Crispin Glover). W grupie spirytystów ratujących Mistrza przed atakiem medium, znajdują się kochankowie (Jakub Gierszał i Patrycja Ziółkowska) gotowi poświęcić wszystko dla ojczyzny.

Jak powiedział Łukasz Barczyk, reżyser i autor scenariusza, w wywiadzie dla Interii: 

,,
Hiszpanka to transowy, stylowy, trzymający w napięciu przelot przez rzeczywistość Polski i Europy 1918 r. To wielka przygoda dla widzów. Podróż przez postacie, kraje, bitwy, tajne gabinety, wirujące stoliki i sypialnie. To historia zdradzająca kulisy jedynego zwycięskiego polskiego powstania, ale opowiedziana w kompletnie zaskakujący sposób. Kilkuset twórców przez ponad dwa lata pracowało nad tym, żeby zrobić spektakularne widowisko zabierające widza do innego, wspaniałego świata. Mam nadzieję, że widzowie uznają, że nam się udało.
,,

Film jest koprodukcją NInA.

Zobacz reportaż przestawiający kulisy powstania filmu.

Wstęp

Wstęp na pokaz jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Kultura Dostępna

To tylko jedno z setek darmowych lub tanich wydarzeń kulturalnych, które możesz przeglądać na portalu Kultura Dostępna.

 

Zwiastun Hiszpanki, reż. Łukasz Barczyk

Zobacz również