Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Halka”, reż. Konstanty Meglicki, źródło: Fototeka FINA
Powrót

Halka | #kinoodnowa

Zobacz zrekonstruowaną cyfrowo, przedwojenną ekranizację opery Stanisława Moniuszki. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z filmografem Michałem Pieńkowskim.
Data
WT   17 / 10 / 2017
Godzina
19:00  –  22:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz filmu odbywa się w ramach cyklu #kinoodnowa.

Film zrealizowano w roku 1929, jeszcze w epoce kina niemego, ale już u progu dźwiękowego. W kinach był wyświetlany w tym czasie z ilustracją śpiewno-muzyczną nagraną na płytach gramofonowych. W 1932 roku producent filmu, Wojciech Błaszczyk, zdecydował się Halkę przemontować i udźwiękowić ją na stałe. 

Z pierwotnej niemej wersji do naszych czasów dotrwały jedynie końcowe cztery minuty. W zbiorach Filmoteki znajdują się także obszerne fragmenty materiałów roboczych do wersji z 1932 roku. FINA – dzięki unijnemu projektowi Nitrofilm – odjęła próbę montażu zachowanych fragmentów w sposób zgodny z duchem epoki. Ocalone fragmenty ścieżki dźwiękowej zostały wykorzystane we współczesnej ilustracji muzycznej, opracowanej przez Jerzego Rogiewicza.

Program

Halka, reż. Konstanty Meglicki, 1929, 88 minut

Film Konstantego Meglickiego nie jest wierną adaptacją opery Stanisława Moniuszki. Jerzy Braun wykorzystał w scenariuszu jedynie główne motywy libretta. Janusz Odrowąż, panicz ze dworu, poznaje piękną Halkę, wnuczkę młynarza i rozkochuje ją w sobie. Mimo nalegań dziadka, Halka odtrąca młodego górala Jontka, który stara się o jej rękę. Matka Janusza, dumna pani Odrowążyna, patrzy niechętnym okiem na romans swego syna z chłopką. Wraz z sąsiadem, bogatym Stolnikiem, ustaliła już dawno małżeństwo syna z piękną Zosią. Ulegając woli matki, Janusz udaje się  w odwiedziny do Stolnika i szybko zapomina o przysięgach składanych Halce. 

Spotkanie z Michałem Pieńkowskim

Filmograf Michał Pieńkowski opowie o przebiegu badań filmograficznych nad historią produkcji ścieżki dźwiękowej do Halki oraz selekcji nośników do digitalizacji.

Spotkanie poprowadzi Ola Salwa, krytyczka i dziennikarka filmowa.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również