Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. M. Sitkiewicz & G. Szewczyk
Powrót

Hańba! | NInA Na Ucho

Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa „Hańba!” jest muzyczno-literacką fikcją udowadniającą, że punk rock nie powstał na Wyspach Brytyjskich w hałaśliwych latach 70., lecz stworzono go w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej. Po koncercie zapraszamy na pokaz filmu wybranego przez muzyków.
Data
CZ   28 / 07 / 2016
Godzina
20:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Dziedziniec Cztery Pory Roku

Najpierw byli sensacją Nowej Tradycji, później OFF Festivalu. Podczas tego ostatniego amerykańska stacja radiowa KEXP zarejestrowała występy kilku polskich zespołów, w tym Hańby. To właśnie koncert „Zbuntowanej Orkiestry Podwórkowej” spotkał się z największym odzewem zagranicznej publiczności.

Hańba! sięga po punkową estetykę i zabiera ją w lata 20. ubiegłego wieku, śpiewając o dolach i niedolach mieszkańców ówczesnej Galicji. 

Pokaz filmu

Po koncercie zapraszamy na plenerowy pokaz filmu wybranego przez artystów i stanowiącego swoisty komentarz do ich twórczości. Pokaz odbędzie się z wykorzystaniem słuchawek bezprzewodowych. Do ich wypożyczenia niezbędny będzie dokument ze zdjęciem.

Śmierć prezydenta, reż. Jerzy Kawalerowicz, 1977, 137 minut

Film opowiada historię Gabriela Narutowicza (w tej roli Zdzisław Mrożewski) – pierwszego prezydenta II Rzeczypospolitej – od chwili jego wyboru na to stanowisko po jego zabójstwo przez Eligiusza Niewiadomskiego (Marek Walczewski). Narutowicz jest tu człowiekiem, który przechodzi głęboką wewnętrzną przemianę od niezdecydowanego polityka po męża stanu, nieustępliwie broniącego konstytucji. Kawalerowicz w niemal dokumentalny sposób rekonstruuje fakty historyczne, jednocześnie dbając o dramaturgię opowieści.

Wstęp

Wstęp na koncert jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.
W przypadku niesprzyjającej pogody koncert oraz pokaz odbędą się w sali audiowizualnej Ziemia Obiecana.

Nie zapomnij dokumentu ze zdjęciem – będzie niezbędny do wypożyczenia słuchawek!

Zobacz również