Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Kadr z filmu Stadion czyli żywot pana Józefa , reż. Ireneusz Engler
Powrót

Premiera filmu 10 lat NInA | Otwarcie NInA

Pamiętasz jak miałeś 10 lat? Jaki wtedy byłeś? Psychologowie mówią, że jest to najlepszy czas w życiu człowieka. Ale czy w życiu instytucji także? Zobacz film Piotra Stasika podsumowujący 10 lat NInA. Premiera odbyła się równolegle w sali kinowej i na naszej stronie.
Data
od: PT   29 / 05 / 2015
do: SO   30 / 05 / 2015
Godzina
11:55
23:59
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa

10 lat NInA to okazja do podsumowań. Film Piotra Stasika to rodzaj instrukcji obsługi, podróż przez archiwa i spotkania z  ludźmi, z którymi i dzięki którym pracowaliśmy. Mamy nadzieję, że tym filmem zainspirujemy was do ich indywidualnych wypraw w świat kultury. I do odwiedzenia naszej nowej siedziby.

Główna działalność NInA to archiwizacja i udostępnianie wartościowych filmów, audycji, spektakli teatralnych czy programów filmowych. I taki jest też ten film – jest podróżą po archiwaliach i dziełach, które inspirują i które po prostu warto znać. Zobaczymy więc fragmenty rejestracji teatralnych i koncertów, fragmenty filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. W filmie wypowiadają się też twórcy związani z NInA, między innymi Magdalena Cielecka, Aneta Kopacz, a także Agnieszka Holland, która jest członkiem Rady Instytutu. 

Reżyser Piotr Stasik tak mówi o okolicznościach powstania filmu:

,,
Przystępując do realizacji filmu przejrzałem wszystkie portale NInA. Znałem wcześniej NINATEKĘ (jest tam nawet kilka moich filmów), ale nie spodziewałem tak wielu odkryć. Poruszające i mądre są prawie wszystkie odcinki Rozmów poszczególnych, zachwycają rejestracje wybitnych spektakli teatralnych. Odnalazłem tam też rzecz niezwykłą i zupełnie nieznaną - jeden z najstarszych polskich filmów - Zew morza z 1927 roku. Od czasu realizacji filmu o NInA, gdy tylko mam 15 minut wolnego czasu, zamiast surfować bez celu po Facebooku  włączam sobie jakiś program lub audycje radiową z NINATEKI. Polecam!
,,

 

Film Piotra Stasika na 10 lat NInA.

Zobacz również