Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
mat. promocyjne
Powrót

Faraon | Martin Scorsese Presents

Antyhollywoodzki film historyczny inspirowany egipskimi reliefami. Autorskie kino Jerzego Kawalerowicza i w pełni zasłużone nagrody – w tym nominacja do Oscara. Po filmie zapraszamy na spotkanie z Jerzym Zelnikiem, odtwórcą tytułowej roli.
Data
ŚR   09 / 03 / 2016
Godzina
18:00  –  21:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach rocznego przeglądu arcydzieł polskiego kina Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema w kinie NInA.

Faraon, reż. Jerzy Kawalerowicz, 1966, 180 minut

Egipt epoki Ramessydów. Nowy faraon Ramzes XIII (Jerzy Zelnik) chce reformować państwo i budować jego potęgę nie zważając na głos kapłanów, którzy za rządów poprzedniego władcy zyskali ogromne wpływy. Na ich czele stoi potężny Herhor (Piotr Pawłowski). Młodość faraona – idealistyczna i niecierpliwa – w konfrontacji ze sceptyczną i mądrą dojrzałością przeciwnika – posiadającego oprócz bogactwa także rozległą wiedzę – skazana jest jednak na nieuchronną klęskę.

Znakomita adaptacja powieści Bolesława Prusa. Uniwersalne tematy: mechanizmy i dylematy władzy, relacje państwa z duchowieństwem oraz pytania czy szlachetny cel rzeczywiście uświęca środki i kiedy gorący idealizm musi być zastąpiony chłodnym pragmatyzmem. To także przemyślana i konsekwentna plastycznie, ascetyczna forma.

Spotkanie

Pokaz poprzedzi krótka prelekcja Ryszarda Jaźwińskiego, dziennikarza Programu Trzeciego Polskiego Radia, który wprowadzi w świat, poetykę i kontekst filmu, a po projekcji poprowadzi spotkanie z Jerzym Zelnikiem, aktorem, który wcielił się w tytułową rolę Ramzesa XIII.

Wstęp

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Kultura Dostępna

To tylko jedno z setek darmowych lub tanich wydarzeń kulturalnych, które możesz przeglądać na portalu Kultura Dostępna.

Zobacz również