Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Powrót

Eksperymenty filmowe | Pokaz kinowy dla dzieci

Zapraszamy na projekcję najciekawszych polskich awangardowych animacji. Pokaz skierowany jest do zorganizowanych grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych.
Data
CZ   01 / 06 / 2017
Godzina
10:00  –  11:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

W ramach eksperymentalnego pokazu dla dzieci zaprezentujemy najbardziej uznane i wartościowe animacje awangardowych polskich artystów. Dzieci dowiedzą się jak tworzono takie filmy, jakie metafory kryją się za kolorowymi obrazkami. Postaramy się także odpowiedzieć na nurtujące wszystkich pytanie „Co artysta chciał powiedzieć?", a dzieci nauczą się rozumieć i analizować treści przekazywane przez twórców.

PROGRAM

Wycieczka, reż. Teresa Badzian, 1956

Animacja przedstawia losy lalek-zabawek, które wybrały się na narty. Są tam wszyscy: dzieci, miś, piesek, a nawet słonik! Jednak w trakcie znakomitej zabawy, jeden z uczestników spotyka prawdziwego niedźwiedzia..

O Janku co psom szył buty, reż. Lidia Hornicka, 1961

Żartobliwa bajka opowiadająca o małym nicponiu – Janku, który szył buty psom na królewskim dworze. Pozwala marzyć, że jeśli czegoś się pragnie – można to osiągnąć. Autorem pierwowzoru jest Juliusz Słowacki.

Przygody rycerza Szaławiły, reż. Edward Sturlis, 1956

Lalkowa animacja o losach rycerza – prawdziwego zucha, chociaż czasem trochę pomylonego. Ma mnóstwo pomysłów i dar snucia najprzeróżniejszych powieści. Razem z giermkiem gamoniem i konikiem dziarsko rusza w szeroki świat.

Niezwykła podróż, reż. Teresa Badzian, 1955

Historia dziewczynki i jej towarzyszy: pieska, misia i słonika. Grupa przyjaciół niespodziewanie wybiera się w najciekawszą podróż swojego życia – lot nadmuchanym przez siebie balonem.

Orfeusz i Eurydyka, reż. Edward Sturlis, 1961

Animacja przedstawiająca jeden z najpopularniejszych mitów greckich. Opowieść o miłości silniejszej od śmierci. Aby odzyskać swą zmarłą ukochaną, Orfeusz zstępuje do Hadesu.

Wstęp

Pokazy są przeznaczone dla zorganizowanych grup przedszkolnych (od lat 5) i wczesnoszkolnych (klasy 1-3). Filmy pochodzą z archiwum Filmoteki Narodowej.

Liczba miejsc ograniczona (120).

Obowiązują zapisy przez formularz internetowy:  www.forms.nina.gov.pl/eksperymenty

Kontakt: Dział Edukacji i Badań, Ewa Korzeniowska, 22 380 49 82, ewa.korzeniowska@nina.gov.pl

 

undefined

Zobacz również