Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
mat. promocyjne
Powrót

Dekalog V | Pokaz i dyskusja

Ascetyczna w formie, ale tym bardziej sugestywna piąta część „Dekalogu” stanowiła wyrazisty głos reżysera w sprawie kary śmierci. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z prof. Jackiem Hołówką, które poprowadzi Paweł Dobrowolski.
Data
CZ   24 / 11 / 2016
Godzina
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Dekalog Kieślowskiego.

Dekalog V, reż. Krzysztof Kieślowski, 1988, 58 minut

Pewnego ponurego marcowego dnia splatają się losy trzech mężczyzn. 20-letni Jacek (Mirosław Baka) brutalnie morduje taksówkarza (Jan Tesarz). Gdy zostaje zatrzymany, jego obrony podejmuje się niewiele starszy Piotr (Krzysztof Globisz), który robi wszystko, by uchronić chłopaka przed najwyższym wymiarem kary – egzekucją. Kinowa wersja Dekalogu V, czyli Krótki film o zabijaniu, został uhonorowany Złotymi Lwami w Gdyni i Nagrodą specjalną na Festiwalu w Cannes w 1988 roku.

Spotkanie

Pokazowi będzie towarzyszyć rozmowa z prof. Jackiem Hołówką, profesorem filozofii i etyki w Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, autorem wielu publikacji m.in. Etyka w działaniu, Problemy etyczne w literaturze pięknej oraz Relatywizm etyczny.

Spotkanie poprowadzi Paweł Dobrowolski, dyrektor festiwalu NOWE EPIFANIE/Gorzkie Żale, a wcześniej kierownik literacki, manager i dramaturg w TR Warszawa, Teatrze Studio, Teatrze Polskim i Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Jest jednym z trzech współtwórców kampanii Przekażmy sobie znak pokoju.

Wstęp

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

 

Zobacz również