Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
mat. promocyjne
Powrót

Dekalog II | Pokaz i dyskusja

Kieślowski konfrontuje swoją bohaterkę z perspektywą śmierci męża i jednocześnie – narodzinami dziecka, poruszając przy tym niezwykle aktualny temat aborcji.
Data
CZ   03 / 11 / 2016
Godzina
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Dekalog Kieślowskiego.

Dekalog II, reż. Krzysztof Kieślowski, 1988, 58 minut

Skrzypaczka Dorota (w tej roli Krystyna Janda) zachodzi w ciążę. Jej mąż, ciężko chory Andrzej (Olgierd Łukaszewicz), nie jest jednak ojcem dziecka. Dorota ma plan: usunie ciążę, jeśli Andrzej wróci do zdrowia albo urodzi dziecko i zwiąże się z jego biologicznym ojcem (Piotr Fronczewski), jeśli mąż umrze. Musi jednak jak najszybciej poznać rokowania i w tym celu bezwzględnie naciska na ordynatora szpitala (Aleksander Bardini), pod którego opieką przebywa Andrzej, aby postawił decydującą diagnozę. Lekarz wie, że w jego rękach spoczywają losy dziecka i za wszelką cenę chce je uratować. 

Spotkanie

Pokazowi będzie towarzyszyć rozmowa z udziałem Małgorzaty Bilskiej, autorki artykułu na temat drugiego przykazania w ostatnim numerze „Tygodnika Powszechnego”, z którym współpracuje. Jest dziennikarką i socjolożką, autorką dwóch książek, stałą współpracowniczką polskiej edycji lifestylowego portalu chrześcijańskiego aleteia.org, absolwentką studiów doktoranckich w Instytucie Socjologii UJ i badaczką związków feminizmu z religią.

Spotkanie poprowadzi Paweł Dobrowolski, dyrektor festiwalu NOWE EPIFANIE/Gorzkie Żale, a wcześniej kierownik literacki, manager i dramaturg w TR Warszawa, Teatrze Studio, Teatrze Polskim i Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Jest jednym z trzech współtwórców kampanii Przekażmy sobie znak pokoju.

Wstęp

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

 

Zobacz również