Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
15 stron świata, fot. Ula Klimek
Powrót

Debata o przyszłości | Co słychać w polskim kinie?

Cykl „Co słychać w polskim kinie” zakończymy debatą na temat przyszłości – przyjrzymy się nowym technologiom realizowania dźwięku, edukacji fachowców i odpowiemy na pytanie co właściwie oznacza hasło „lepszy dźwięk”. Pokażemy też, jak dzięki audiodeskrypcji osoby niepełnosprawne są włączane sferę audiowizualności.
Data
ŚR   16 / 12 / 2015
Godzina
19:00  –  20:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Spotkanie odbywa się w ramach cyklu Co słychać w polskim kinie?, w którym prezentujemy i analizujemy filmy, których reżyserzy oraz autorzy dźwięku oryginalnie i intrygująco pracują z fonosferą, zachęcając naszą percepcję do wyruszenia w nieoczekiwaną podróż.

Paneliści

Michał Żarnecki

Operator i reżyser dźwięku, profesor Wydziału Reżyserii Dźwięku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Przewodniczący Koła Reżyserów Dźwięku w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Pracował przy takich filmach jak: Blizna, Szpital, Przypadek, Bez końca Krzysztofa Kieślowskiego, Na srebrnym globie Andrzeja Żuławskiego, Z odzysku Sławomira Fabickiego, Piąta pora roku Jerzego Domaradzkiego, Pręgi, Senność i Zbliżenia Magdaleny Piekorz.

W 2012 roku otrzymał nagrodę na festiwalu w Gdyni za dźwięk do filmu Pręgi.

Piotr Knop

Operator i montażysta dźwięku związany z Toya Studios. Pracował przy takich filmach jak: Szamanka Andrzeja Żuławskiego, Bandyta Macieja Dejczera, Quo Vadis Jerzego Kawalerowicza, Ogniem i mieczem oraz Stara baśń Jerzego Hoffmana, Mała Moskwa Waldemara Krzystka, Sąsiady Grzegorza Królikiewicza.

Za dźwięk do filmu Bandyta otrzymał nagrodę na festiwalu w Gdyni w 1997 roku.

Tomasz Strzymiński

Prekursor audiodeskrypcji w Polsce. Założyciel i Prezes Zarządu Fundacji Audiodeskrypcja, działającej na rzecz udostępniania kultury osobom z niepełnosprawnością.

Od roku 2006 swoje działania koncentruje szczególnie na sprawowaniu pieczy nad prawidłowym stosowaniem zasad audiodeskrypcji. Zainicjował i współrealizował w roku 2006 pierwsze w Polsce wydarzenie z audiodeskrypcją, którym był seans filmu pt. Statyści. Efektem jego działań jest również pojawienie się seriali z audiodeskrypcją na stronie ITVP. Z jego inicjatywy audiodeskrypcja została zastosowana podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Prowadzi wykłady (m.in. Senat RP, KRRiT, SWPS) i warsztaty z zakresu tworzenia i wdrażania audiodeskrypcji oraz multisensorycznego udostępniania kultury i sztuki osobom niewidomym i słabowidzącym.

Zobacz również