Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Ekipa”, reż. Agnieszka Holland, mat. Polsat
Powrót

Dawno/niedawno | Polskie seriale

Jaką drogę przeszły polskie seriale od swoich początków w latach 60. do dzisiaj? Wracamy do wczesnych polskich produkcji – „Barbary i Jana” oraz „Stawiam na Tolka Banana” – i zestawiamy je z najambitniejszymi tytułami ostatnich lat: „Ekipą” i „Głęboką wodą”. Gościem specjalnym sekcji będzie Magdalena Łazarkiewicz.
Data
SO   21 / 05 / 2016
Godzina
10:00  –  14:15
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu NInA Wersja Beta | Nowa Fala Seriali.

Program sekcji

10:00 Barbara i Jan | Odcinek 1

Pierwszy polski serial telewizyjny (1964) z Janem Kobuszewskim i Janiną Traczykówną w rolach głównych, zrealizowany w konwencji komediowo-sensacyjnej. Przedstawia przygody początkującej dziennikarki i doświadczonego fotoreportera jednej z warszawskich gazet. Każdy odcinek to inna sprawa – często banalny z pozoru temat, ostatecznie okazuje się materiałem na oryginalny tekst interwencyjny.

11:00 Stawiam na Tolka Banana | Odcinek 1

Klasyczny polski serial dla młodzieży z 1973 roku, w którym śledzimy losy piątki nastolatków szukających swojego miejsca w życiu. Czy pojawienie się tajemniczego Tolka Banana to szansa na zawiązanie prawdziwej, głębokiej przyjaźni i porzucenie chuligańskiego stylu życia? Kultowy film z lat 70. o młodzieżowym buncie i poszukiwaniu wzorców postępowania.

11:45 Ekipa | Odcinek 1

Produkcja pod pewnym względem rodzinna, bo za kamerą stanęły trzy spokrewnione ze sobą reżyserki: Agnieszka Holland, Magdalena Łazarkiewicz i Katarzyna Adamik. Serial osadzony jest we współczesnych realiach i ukazuje kulisy polskiej sceny politycznej. Głównym bohaterem jest Konstanty Turski, mało znany politolog i ekonomista, który zostaje powołany na stanowisko premiera. Jak pełen dobrej woli idealista wytrzyma zderzenie z twardymi realiami rządzenia państwem?

12:45 Spotkanie z Magdaleną Łazarkiewicz

Spotkanie z reżyserką seriali „Ekipa” i „Głęboka woda” poprowadzą Ola Salwa i Justyna Jaworska.

13:15 Głęboka woda | Sezon 1 Odcinek 1

Pierwszy polski serial o tematyce społecznej. Główni bohaterowie to pracownicy ośrodka pomocy społecznej, którzy pod okiem nowego dyrektora walczą o dobro swoich podopiecznych. Co ciekawe, produkcję serialu wsparło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które dostrzegło w nim nowe, niekonwencjonalne narzędzie walki z różnymi formami społecznego wykluczenia

Prowadzące

Ola Salwa

Krytyczka i dziennikarka filmowa. Przez wiele lat związana z pismami Film i Przekrój. Obecnie publikuje na łamach Polityki, Kina, Magazynu Filmowego SFP. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich i FIPRESCI, od 2012 roku jest ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Justyna Jaworska

Kulturoznawczyni, adiunkt w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej Instytutu Kultury Polskiej UW. Zajmuje się historią kultury polskiej XIX i XX wieku w ujęciu obrazu, antropologią wizualności, historią obyczaju, kulturą popularną, historią i teorią mody. Interesuje ją polskie kino lat siedemdziesiątych z perspektywy sockonsumeryzmu. Autorka książki Cywilizacja „Przekroju”. Misja obyczajowa w magazynie ilustrowanym (2008, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii eseju).

 

Wstęp

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Zobacz również