Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
„Próg”, reż. Danuta Halladin
Powrót

Danuta Halladin | Wtedy–teraz

Zapraszamy na spotkanie ze społecznie zaangażowanym kinem Danuty Halladin, której spojrzenie ogniskowało się często na kobietach żyjących w PRL, a także na najsłabszych – dzieciach czy osobach niepełnosprawnych umysłowo. Wieczór uzupełni współczesny dokument „Moja ulica” Marcina Latałło.
Data
SO   17 / 03 / 2018
Godzina
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Wtedy–teraz | Polska Szkoła Dokumentu.

18:00 Wtedy | Filmy Danuty Halladin

Moja ulica, 1965, 9 minut

Liryczna opowieść o ulicy Twardej w Warszawie. Dziecięce głosy zza kadru opowiadają o lokalnej społeczności – o ludziach „nieeleganckich”, takich co „nie zatrudniają gosposi i nie wyprawiają uczt, tylko do pracy ciągle chodzą”.

Rodzina, 1971, 15 minut

Prosty i poruszający film o sile rodzicielskiej miłości. Jego bohaterami są państwo Helakowie prowadzący Rodzinny Dom Dziecka w Trzciance Lubuskiej. „Ja nie wybierałam” – opowiada pani Helak – „Ja prosiłam o najnieszczęśliwsze dzieci”.

Próg, 1975, 17 minut

Jedyny dokument o niepełnosprawnych intelektualnie dzieciach, jaki powstał w PRL. Temat ten stanowił wówczas tabu, w związku z czym Próg został przez cenzurę dopuszczony jedynie do wąskiego rozpowszechniania.

Łódzki życiorys, 1984, 19 minut

Dokumentalny portret małżeństwa z Łodzi nakreślony na tle półwiecznej historii miasta. Nie ma tu oszałamiających sukcesów ani wielkich dramatów, jest za to prawda o losie ludzi idących konsekwentnie prostą, choć niełatwą drogą.

19:00 Spotkanie z dr Katarzyną Mąką-Malatyńską

O filmach Danuty Halladin porozmawiamy z dr Katarzyną Mąką-Malatyńską. Spotkanie poprowadzi kurator cyklu Michał Oleszczyk. 

20:00 Teraz | Film uzupełniający

Moja ulica, reż. Marcin Latałło, 2008, 80 minut

Furmańczycy od wielu pokoleń mieszkali w Łodzi i pracowali w fabryce, która kiedyś uczyniła to miasto stolicą europejskiego włókiennictwa. Po upadku komunizmu stracili pracę i perspektywy. Reżyser przez pięć lat towarzyszy bohaterom, którzy z bliska obserwują jak francuska grupa inwestycyjna odnawia ruiny fabryki, aby otworzyć w nich centrum handlowe Manufaktura.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu uzupełniającego, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również