Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Danuta Szaflarska, Daily Soup”
Powrót

Daily Soup | Szaflarska na 102!

Dwa dni po 102. urodzinach Danuty Szaflarskiej zapraszamy na pokaz spektaklu z jej udziałem oraz wywiadu, w którym opowiada o swojej roli w „Daily Soup”.
Data
ŚR   08 / 02 / 2017
Godzina
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Daily Soup, reż. Małgorzata Bogajewska, 2012, 84 minuty

„To lekkostrawna sztuka... o ciężkim trawieniu życia” – powiedziała jedna z autorek dramatu, Gabriela Muskała. Sztukę napisały wspólnie z siostrą, Moniką Muskałą pod pseudonimem Amanita Muskaria. Inspiracją była kłótnia małżeńska, rozegrana tuż nad głową emocjonalnego zakładnika – kilkuletniej córki, której świadkami przypadkiem stały się autorki. Widz wyreżyserowanego przez Małgorzatę Bogajewską spektaklu również staje się podglądaczem. Towarzyszy wielopokoleniowej rodzinie w codziennych rytuałach jedzenia tytułowej zupy i oglądania oper mydlanych. Córka (Monika Dryl) rozpaczliwie poszukuje porozumienia z rodzicami (Janusz Gajos i Halina Skoczyńska). Jedyną osobą, z którą łączą ją ciepłe stosunki jest Babcia (Danuta Szaflarska), przez resztę rodziny traktowana jak małe dziecko. Cieniem na relacjach bohaterów kładą się skrywane pretensje i tajemnice. Ta pełna błyskotliwych dialogów i zabawnych nieporozumień opowieść o szarej codzienności podszyta jest głęboką, tragiczną refleksją. Jak zauważa Monika Muskała:

,,
Mówienie często, wbrew temu co się sądzi, wyprzedza lub zastępuje myślenie. Mamy jakieś automatyzmy, jakieś mantry powtarzane przez lata, jakieś mądrości, zasłyszane albo nabyte, które zwalniają nas z myślenia. Zwalniają też później z prawdziwej komunikacji, która wynika z bliskości, ze zdolności wczucia się w drugą osobę. Mimo że w rodzinie z Daily Soup wszyscy mówią jeden przez drugiego, nie ma rozmowy. Są tylko monologi, którymi się nawzajem zagłuszają. Nie wspominając już o tym, że stosują konsekwentnie inne „zagłuszacze” typu odkurzacz i telewizyjne seriale.
,,

Zrealizowane przez Teatr Narodowy przedstawienie podczas specjalnej relacji na żywo w ramach Teatru Telewizji obejrzało ponad milion widzów. Dramat został wyróżniony Feliksem Warszawskim (2007) w kategorii „najlepsza drugoplanowa rola kobieca” dla Danuty Szaflarskiej za rolę Babci. Telewizyjna rejestracja „Daily Soup” to koprodukcja Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Telewizji Polskiej.

Wywiad i pamiątkowe zdjęcie

Po seansie obejrzymy wywiad z Danutą Szaflarską, zarejestrowany tuż po telewizyjnej premierze spektaklu, a także wykonamy wspólnie pamiątkowe zdjęcie, które przekażemy, razem z pozdrowieniami, niemogącej nas niestety odwiedzić osobiście jubilatce. Roześlemy je także do wszystkich zainteresowanych uczestników spotkania.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Zobacz również