Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Dagadana, fot. Piotr Dłubak
Powrót

Dagadana | Koncert w NInA

Dagadana łączy elementy kultury ukraińskiej i polskiej za pomocą jazzu, elektroniki i world music. W NInA zaprezentuje materiał z nowej płyty „Meridian 68”. Znalazły się na niej tradycyjne piosenki między innymi z Kurpiowszczyzny i Wielkopolski, pieśni ukraińskie i łemkowskie, a nawet jeden utwór nagrany po chińsku.
Data
CZ   31 / 03 / 2016
Godzina
20:00  –  21:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Trzon nowego albumu stanowią ludowe piosenki z Polski i Ukrainy. Artystki inspiracji szukały w różnych źródłach: u swoich bliskich, podczas warsztatów muzyki etnicznej i w książkach. Z kolei wschodni kierunek to wynik spotkania z niezwykłymi muzykami: Hassibagenem z Mongolii i Aiys Songiem z Chin podczas wizyty zespołu w Pekinie.

,,
Do Chin po raz pierwszy dotarliśmy przy okazji przygotowań do Euro 2012. Spędziliśmy tam tydzień i gdy nadszedł czas powrotu do domu, poczułam tak dojmujący smutek, jakbym wyjeżdżała z Ukrainy. To było zupełne zaskoczenie, bo przecież to taka odległa, nieznana nam kultura, a jednocześnie jest w niej coś pociągającego, ciekawego i nowego.
,,

– opowiada Dana Vynnytska. Do chińskiej przygody nawiązuje także nazwa płyty. 68. południk to dokładny środek między Częstochową i Pekinem, czyli miejscami, w których zespół nagrywał swoje piosenki.

Zespół Dagadana tworzą muzycy z Polski i Ukrainy: Daga Gregorowicz, Dana Vynnytska, Mikołaj Pospieszalski i Bartosz Mikołaj Nazaruk. Zespół współpracuje między innymi z Raz Dwa Trzy, Gabą Kulką i rodziną Pospieszalskich. Zagrał już około 400 koncertów w kraju i za granicą. Ich pierwsze dwie płyty były nominowane do Fryderyków, a debiutancki album Maleńka zdobył w 2011 statuetkę w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata.

Wstęp

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Kultura Dostępna

To tylko jedno z setek darmowych lub tanich wydarzeń kulturalnych, które możesz przeglądać na portalu Kultura Dostępna.

Zobacz również