Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
mat. promocyjne
Powrót

Człowiek z żelaza | Martin Scorsese Presents

Filmowe świadectwo historii dziejącej się w Stoczni Gdańskiej, niemal na oczach reżysera. Film został zrealizowany przez Andrzeja Wajdę w pośpiechu, na zamówienie stoczniowców („Niech pan teraz zrobi film o nas!”) i z wykorzystaniem ich materiałów. Przed projekcją zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Wajdą.
Data
ŚR   06 / 04 / 2016
Godzina
18:00  –  21:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach rocznego przeglądu arcydzieł polskiego kina Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema w kinie NInA.

Człowiek z żelaza, reż. Andrzej Wajda, 1981, 147 minut

Kontynuacja losów bohaterów Człowieka z marmuru. Sierpień 1980 roku, na polskim Wybrzeżu trwają strajki. Redaktor Winkel (Marian Opania) zostaje wysłany do Gdańska, by zebrać materiały do reportażu o jednym z przywódców związkowych, Macieju Tomczyku (Jerzy Radziwiłowicz). Nie mogąc dostać się do strajkującej stoczni, spotyka się z bliskimi Tomczyka. Z ich opowieści wyłania się rodzinna historia dwóch pokoleń, Maćka i jego ojca, Mateusza Birkuta, a także droga Polaków do Sierpnia '80: od tragedii Grudnia '70, poprzez klęskę 1976 roku do utworzenia NSZZ „Solidarność”. Dla dziennikarza doświadczenie gdańskie staje się początkiem przemiany – zamiast przygotować materiał kompromitujący Tomczyka opowiada się po stronie strajkujących. A ci w finale podpisują porozumienie ze stroną rządową.

Spotkanie i premiera Umarłej klasy

Pokaz poprzedzi spotkanie z Andrzejem Wajdą, które poprowadzi Ryszard Jaźwiński, dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia. Rozmowa będzie dotyczyć między innymi Umarłej klasy (tego samego dnia – w rocznicę urodzin Tadeusza Kantora – będzie miała premierę płyta DVD z rejestracją tego spektaklu).

Wstęp

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Kultura Dostępna

To tylko jedno z setek darmowych lub tanich wydarzeń kulturalnych, które możesz przeglądać na portalu Kultura Dostępna.

Zobacz również