Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
mat. promocyjne
Powrót

Constans | Martin Scorsese Presents

Jeden z najważniejszych i najlepszych filmów Krzysztofa Zanussiego, stawiający aktualne – mimo upływu czasu – pytanie o cenę bezkompromisowej wierności sobie. Przed projekcją zapraszamy na spotkanie z Małgorzatą Zajączkowską.
Data
ŚR   11 / 05 / 2016
Godzina
18:00  –  20:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach rocznego przeglądu arcydzieł polskiego kina Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema w kinie NInA.

Constans, reż. Krzysztof Zanussi, 1980, 92 minuty

Witek Partyka (Tadeusz Bradecki) marzy o tym, by śladem zmarłego ojca zdobywać Himalaje. Przyjaciel rodziny załatwia mu etat w przedsiębiorstwie organizującym wystawy zagraniczne, co może pomóc w realizacji planów. W nowej pracy szybko zarysowuje się kontrast między dogmatyczną wręcz uczciwością bohatera, a pragmatyzmem jego kolegów. Wkrótce pojawia się również kolejna próba w postaci śmiertelnej choroby ukochanej matki (Zofia Mrozowska).

Tytułowa stałość oznacza ideał, do którego dąży Witek. Pragnie zachować moralną nieskazitelność w każdej sytuacji i wierzy, iż jego uczciwość zmienia świat. Zadanie okazuje się trudne, ponieważ po pierwsze realizowane jest w zrelatywizowanej rzeczywistości PRL-u końca lat 70., a po drugie – w dążeniu do etycznej doskonałości można zgrzeszyć pychą. Powściągliwa filmowa forma i trudne, egzystencjalne problemy.

Spotkanie

Pokaz poprzedzi spotkanie z Małgorzatą Zajączkowską, odtwórczynią jednej z głównych ról w filmie, które poprowadzi Ryszard Jaźwiński, dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Wstęp

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Kultura Dostępna

To tylko jedno z setek darmowych lub tanich wydarzeń kulturalnych, które możesz przeglądać na portalu Kultura Dostępna.

Zobacz również