Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
„Szapito”, reż. Bogdan Dziworski
Powrót

Bogdan Dziworski | Wtedy–teraz

Cykl „Wtedy–teraz” wraca po wakacyjnej przerwie. Bohaterem wrześniowej odsłony będzie Bogdan Dziworski, największy eksperymentator polskiego dokumentu. Po projekcji zapraszamy na rozmowę z reżyserem oraz współczesny film nawiązujący do tematu spotkania: „Operę o Polsce” Piotra Stasika.
Data
SO   16 / 09 / 2017
Godzina
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Wtedy–teraz | Polska Szkoła Dokumentu.

18.00 Wtedy | Filmy Bogdana Dziworskiego

Hokej, reż. Bogdan Dziworski, 1976, 12 minut

Operatorzy na łyżwach, kamera na boisku. Mecz hokejowy został sfilmowany – jak mówi reżyser – „nie z trybuny, z pozycji kibica, ale z pozycji krążka hokejowego”. Obraz brutalnej sportowej walki jest skontrastowany ze spojrzeniem młodych adeptów szkółki hokejowej. Powstał kalejdoskop form, emocji, znaczeń o niebywałej, do dziś imponującej dynamice. Widz ma poczucie, że ogarnia całość sytuacji, utożsamia się nie tyle z postaciami, ile z samym dzianiem się, ruchem, patrzeniem.

Sceny narciarskie z Franzem Klammerem, reż. Bogdan Dziworski, 1980, 21 minut

Realizatorzy musieli odstąpić od pierwotnego scenariusza z powodu kontuzji bohatera filmu, Franza Klammera, austriackiego mistrza narciarstwa alpejskiego. Sceny narciarskie z Franzem Klammerem są wynikiem improwizacji, surrealistycznym ciągiem obrazów, w których mistrz jest poddawany nieustannym próbom i z niezmiennym uśmiechem na twarzy przeżywa kolejne katastrofy.

Szapito, reż. Bogdan Dziworski, 1984, 29 minut

Ciepły, delikatny dokument o emerytowanych artystach cyrku Szapito, którzy wracają na arenę i na potrzeby filmu odtwarzają swoje dawne numery i siadają za królewskim stołem. Mistrzem ceremonii, który ich wita, jest ich rówieśnik, emerytowany filmowiec, wybitny operator Stanisław Niedbalski – tu w roli cyrkowego aktora.

19.15 Spotkanie z Bogdanem Dziworskim

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z Bogdanem Dziworskim, które poprowadzi Michał Oleszczyk – kurator cyklu, krytyk filmowy i pedagog.

Rozmowa będzie poświęcona tematowi przekraczania granic filmowego języka oraz portretowania jednostki ludzkiej w ciągłym zwarciu z żywiołem świata zewnętrznego i duchowego.

20.15 Teraz | Opera o Polsce

Uzupełnieniem wieczoru będzie projekcja dokumentu Opera o Polsce w reżyserii Piotra Stasika.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu Opera o Polsce, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również