Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Body/ciało”, reż. Małgorzata Szumowska, fot. Jacek Drygała
Powrót

Body/ciało | Co słychać w polskim kinie?

Zobacz film Body/ciało i podyskutuj z jego twórcami o tym, jak za pomocą dźwięku można pokazać wspomnienia, przeczucia, intuicje, a nawet duchy.
Data
CZ   26 / 11 / 2015
Godzina
19:00  –  21:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Co słychać w polskim kinie?, w którym prezentujemy i analizujemy filmy, których reżyserzy oraz autorzy dźwięku oryginalnie i intrygująco pracują z fonosferą, zachęcając naszą percepcję do wyruszenia w nieoczekiwaną podróż. 26 listopada 2015 pokażemy film:

Body/ciało, reż. Małgorzata Szumowska, dźwięk Kacper Habisiak, Marcin Kasiński, Marcin Jachyra, 90 minut, 2015

Opowieść o ojcu i córce, cynicznym prokuratorze i cierpiącej na bulimię młodej kobiecie. W tym układzie jest jeszcze jedna, niewidoczna postać – zmarła matka, a także mająca kontakt ze światem duchów terapeutka, która chce namówić tę trójkę do rozmowy. Realizator dźwięku Marcin Kasiński mówił dla magazynu „Film Kamera TV”:

,,

Najciekawszym wyzwaniem z jakim przyszło nam się zmierzyć było stworzenie dźwięków związanych z duchami. Jednak nie są to dźwięki, które wszystkim w pierwszej kolejności przychodzą na myśli, czyli jak z horroru. Film jest realistyczny, dlatego też taka musiała być warstwa dźwiękowa. Cała sztuka polegała na tym, aby stworzyć takie dźwięki, które z jednej strony wydają się nierealne, wytworzone jakby przez siłę wyższą, a z drugiej są prawdziwymi dźwiękami, które w danym momencie mogłyby się zdarzyć.

,,

Spotkanie

Po projekcji zapraszamy na dyskusję na temat dźwięku w filmie z autorami dźwięku: Kacprem Habisiakiem i Marcinem Kasińskim. Spotkanie poprowadzi kuratorka cyklu, Ola Salwa.

Kacper Habisiak i Marcin Kasiński

Reżyserzy dźwięku, współwłaściciele firmy Dreamsound. Należą do Motion Picture Sound Editors, amerykańskiego stowarzyszenia autorów dźwięku. Pracowali między innymi przy Performerze Macieja Sobieszczańskiego i Łukasza Rondudy, Fotografie Waldemara Krzystka, Jacku Strongu Władysława Pasikowskiego, Kebabie i horoskopie Grzegorza Jaroszuka oraz W imię… Małgorzaty Szumowskiej. 

Ola Salwa

Krytyczka i dziennikarka filmowa. Przez wiele lat związana z pismami Film i Przekrój. Obecnie publikuje na łamach Polityki, Kina, Magazynu Filmowego SFP. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich i FIPRESCI, od 2012 roku jest ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Wstęp

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Kultura Dostępna

To tylko jedno z setek darmowych lub tanich wydarzeń kulturalnych, które możesz przeglądać na portalu Kultura Dostępna.

Zobacz również