Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Moloch”, reż. Szymon Kapeniak, mat. promocyjne
Powrót

Best Fest | Koszaliński Festiwal Filmowy

W ramach cyklu Best Fest co miesiąc prezentujemy najlepsze filmy z wybranych polskich festiwali. Tym razem w programie pięciu laureatów Koszalińskiego Festiwalu Filmowego „Młodzi i film”.
Data
ŚR   13 / 04 / 2016
Godzina
18:00  –  20:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Zwycięzcy polskich festiwali filmowych szybko znikają z afiszy i repertuarów kinowych, choć większość z nich zasłużyła na zdecydowanie dłuższe życie w kulturalnym obiegu. Dlatego stworzyliśmy w NInA cykl, na który zapraszamy wszystkich tych, którzy nie mieli w zeszłym roku okazji podróżować po odbywających się w różnych zakątkach Polski wydarzeniach filmowych. Zaprezentujemy w nim najciekawsze filmy z najważniejszych polskich festiwali – Krakowskiego Festiwalu Filmowego, Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film, Docs Against Gravity, Przeglądu Filmów Studenckich z Łódzkiej Szkoły Filmowej Łodzią po Wiśle, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima i Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator.

W drugiej odsłonie cyklu pokażemy pięć filmów nagrodzonych na ubiegłorocznej edycji Koszalińskiego Festiwalu Filmowego „Młodzi i film”.

Dzień babci, reż. Miłosz Sakowski, 30 minut

Tomek wyłudza pieniądze metodą „na wnuczka”. Starsza kobieta (grana przez Annę Dymną) nagle demaskuje go, zamyka w mieszkaniu i proponuje układ. Chłopak dostanie pieniądze, ale musi udawać jej wnuka przed pracownikiem socjalnym

Zobacz fragment

To czego chcę, reż. Damian Kocur, 30 minut

Współczesny Śląsk, dwójka bohaterów. Ariel to 25-latek, którego całe życie to ukochana drużyna piłkarska i pies. Dla 20-letniej Karoliny, samotnej matki rocznego dziecka, kariera cheerleaderki w jednym ze śląskich klubów piłkarskich jest iluzoryczną szansą na lepsze życie. Spotkanie tej dwójki jest zderzeniem pozornie różnych pragnień, których źródłem w obu przypadkach jest samotność.

Zobacz zwiastun

Kroki, reż. Karolina Zaleszczuk, 23 minuty

Nastoletnia Justyna nie może już wytrzymać z matką, która całe noce spędza na imprezach, próbując kogoś poznać. Gdy do jej bloku wprowadza się nowa sąsiadka, Justyna zaczyna coraz częściej znikać z domu. Przypadkowa i niewinna fascynacja starszą dziewczyną każe jej dorosnąć.

Zobacz zwiastun

Moloch, reż. Szymon Kapeniak, 30 minut

Roma, Stach i Chudy pracują nielegalnie na terenie podupadającej huty stali. Roma przeżywa właśnie płomienny romans i postanawia odejść z pracy, upatrując w nowym uczuciu pretekst do zmian w życiu. Jego koledzy chcą odwieść go od tego zamiaru. Po długim dniu pracy odwiedzają ukochaną swojego kolegi – zawiązuje się historia, będąca kolejną wersją przypowieści o Kainie i Ablu.

Zobacz zwiastun

Dokument, reż. Marcin Podolec, 6 minut

Portret ojca, którego troje dorosłych dzieci dawno wyprowadziło się z rodzinnego domu. Obserwujemy dzień z życia 60-letniego mieszkańca małej miejscowości, który w dużym domu mieszka jedynie z żoną. Ujęcia przybliżające codzienne zajęcia, takie jak poranne wyjście na basen, picie kawy czy telefonowanie do dzieci, przeplatane są wspomnieniami i refleksjami mężczyzny, który marzy o pięknie, jednak pozostaje boleśnie świadomy rzeczywistości. Bohater co wieczór zapala lampkę w pokoju dzieci – dzięki temu dom wygląda z zewnątrz, jakby był zamieszkany przez więcej niż dwie osoby.

Zobacz zwiastun

Wstęp

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Zobacz również