Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Barwy ochronne”, reż. Krzysztof Zanussi
Powrót

Barwy ochronne | Martin Scorsese Presents

Sztandarowe dzieło kina moralnego niepokoju z wielką kreacją Zbigniewa Zapasiewicza w roli współczesnego Mefistofelesa. Po seansie – spotkanie z reżyserem.
Data
ŚR   24 / 02 / 2016
Godzina
18:00  –  20:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach rocznego przeglądu arcydzieł polskiego kina Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema w kinie NInA.

Barwy ochronne, reż. Krzysztof Zanussi, 1976, 96 minut

„Wszyscy są takimi samymi konformistami jak, nie przymierzając, ty i ja” – to jedna z lekcji, jakiej młodemu asystentowi Jarkowi Kruszyńskiemu (Piotr Garlicki) udziela starszy kolega, docent Jakub Szelestowski (Zbigniew Zapasiewicz). Miejscem nauki jest obóz językoznawczy, w którym uczestniczą obaj naukowcy. Jarek, idealista, szybko przekonuje się, jak bardzo skorumpowane i miałkie intelektualnie jest to środowisko. Później odkrywa jednak, że i on sam tak naprawdę nie jest wolny od hipokryzji.

W zamierzeniu Krzysztofa Zanussiego ta opowieść o kuszeniu młodego idealisty miała być dyskursem o naturze i kulturze, ale widownia potraktowała środowisko naukowców jako metaforę Polski lat 70. oraz systemu pozbawionego podstaw etycznych, produkującego cyników i konformistów. Film, mimo osadzenia w realiach PRL-u, pozostaje uniwersalny. Jak po latach powiedział sam reżyser, „rzeczywistość przedstawiona na ekranie tylko w paru szczegółach się zestarzała”.

Spotkanie

Pokaz poprzedzi krótka prelekcja Ryszarda Jaźwińskiego, dziennikarza Programu Trzeciego Polskiego Radia, który wprowadzi w świat, poetykę i kontekst filmu, a po projekcji poprowadzi spotkanie z reżyserem filmu, Krzysztofem Zanussim.

Wstęp

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Kultura Dostępna

To tylko jedno z setek darmowych lub tanich wydarzeń kulturalnych, które możesz przeglądać na portalu Kultura Dostępna.

Zobacz również