Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
R.E.M., fot. Anton Corbijn
Powrót

Automatic for the People | R.E.M. w Dolby Atmos

Zapraszamy na wyjątkową prezentację najsłynniejszej płyty R.E.M. – „Automatic for the People”, która świętowała niedawno swoje ćwierćwiecze. Album zostanie odtworzony w technologii dźwięku Dolby Atmos. Wieczór uzupełni pokaz dwóch krótkich dokumentów oraz rozmowa wideo Piotra Metza z basistą grupy Mike’iem Millsem.
Data
CZ   01 / 02 / 2018
Godzina
19:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Album Automatic for the People ukazał się w październiku 1992 roku i był ósmym studyjnym wydawnictwem w dyskografii R.E.M. To z niego pochodzą popularne single grupy: Man on the Moon, Drive czy słynny Everybody Hurts. Krążek, przy którym R.E.M. współpracowali z Johnem Paulem Jonesem z Led Zeppelin, sprzedał się w kilkunastu milionach egzemplarzy i zachwycił krytykę, bardzo szybko zyskując status płyty klasycznej, regularnie plasującej się w czołówkach podsumowań lat 90.  

Wydawnictwo wznowiono pod koniec zeszłego roku. Zostało wzbogacone o wcześniej niewydane nagrania koncertowe, książeczkę z komentarzami od zespołu, niepublikowane wcześniej zdjęcia, CD z wersjami demo, płytę Blu-Ray ze zremasterowanymi teledyskami oraz bonusowym materiałem wideo. Dźwięk oryginalnego albumu został też przygotowany w formacie Dolby Atmos®. Technologia ta, stanowiąca ogromny progres w stosunku do standardowego dźwięku Surround, pozwala zabrać słuchacza do studia, by dzięki wielowymiarowemu dźwiękowi odtworzyć emocje towarzyszące nagraniu płyty w 1992 roku. Reedycję zmiksował i zmasterował Scott Litt, który produkował album 25 lat temu oraz odpowiedzialny wówczas za miksy Cliff Norell.

System dźwiękowy w sali Ziemia Obiecana w siedzibie FINA posiada certyfikat Dolby Atmos – głośniki są umieszczone z przodu i z tyłu pomieszczenia, a także po jego bokach i na suficie. Wykorzystują 40 kanałów dźwięku. W adaptacji akustycznej tej sali zastosowano ustroje rozpraszające dźwięk i sufit podwieszony w celu ukształtowania pola akustycznego, dającego wrażenie zanurzenia w obrazie dźwiękowym. Otwarta w maju 2015 roku, była jedną z pierwszych sal w Polsce dostosowanych do tej technologii.

Odsłuchowi płyty towarzyszyć będzie pokaz dwóch krótkich dokumentów przybliżających kulisy powstawania płyty, a także wywiad na żywo z Mike’iem Millsem, basistą i współzałożycielem R.E.M. Wieczór poprowadzi dziennikarz muzyczny, Piotr Metz.

Organizatorzy

Organizatorami wydarzenia są Universal Music Polska i Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będą wydawane od godziny 18:30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione nie zostaną wpuszczone na salę po rozpoczęciu wydarzenia ze względu na komfort odsłuchu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Filmy dokumentalne nie będą tłumaczone na język polski.

 

Wydarzenie na Facebooku

Zobacz również