Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
kadr z filmu „Na planie”
Powrót

Andrzej Wajda | Portret Człowieka

Pokaz filmów poświęconych Andrzejowi Wajdzie otwiera nowy cykl spotkań Klubu Seniora. Zapraszamy do kina FINA 19 października o 11:30.
Data
CZ   19 / 10 / 2017
Godzina
11:30  –  13:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Zapraszamy seniorów na nowy cykl filmowy polskiego kina dokumentalnego –  „Portret Człowieka”, będący rozszerzeniem Klubu Seniora, działającego w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego.

Tym razem, w sali Ziemia Obiecana w Kinie FINA na Wałbrzyskiej w Warszawie, zaprezentujemy osiem wybitnych filmów dokumentalnych skomponowanych tematycznie w zestawy: film pełnometrażowy lub średniometrażowy oraz towarzyszący mu krótki metraż. Wszystkie zestawione ze sobą filmy poświęcone są człowiekowi, prezentują sylwetki powszechnie znanych osób i zwyczajnych bohaterów życia codziennego – przybliżają ich życie, pracę, pasje, odczucia, a także świat, w jakim przyszło im żyć.

Łączenie filmów pełno i średniometrażowych z krótkometrażowymi umożliwi prezentację dwóch odmiennych form filmu dokumentalnego. W przeszłości dokument występował głównie pod postacią filmu krótkiego, trwającego od 10 do maksimum 30 minut – tzw. „dodatku” wyświetlanego w kinach przed projekcjami pełnometrażowych filmów fabularnych. Dziś jest przeważnie samodzielnym dziełem średnio, bądź pełnometrażowym, trwającym od 40 do 90 minut lub dłużej, rzadziej pokazywanym w kinach (chyba że na festiwalach filmowych), głównie zaś w telewizji, a obecnie również w Internecie. Zestawianie filmów pełno lub średniometrażowych z – jak dawniej – krótkimi „dodatkami” pozwoli nie tylko zaprezentować dzieła zrealizowane współcześnie, ale też przypomnieć perły słynnej „polskiej szkoły dokumentu” z lat 60. XX w. Wyjątkiem będzie grudniowy pokaz, na który złożą się zrealizowane w ostatnich latach filmy o podobnej tematyce.

Każdy z seansów poprzedzony zostanie prelekcją krytyka filmowego – Andrzeja Bukowieckiego.

Bohaterem pierwszej odsłony cyklu jest Andrzej Wajda, wybitny reżyser filmowy i teatralny, laureat Oscara. 19 października 2017 pokażemy dwa poświęcone mu obrazy: Na planieWróblewski według Wajdy.

„Na planie” reż. Jerzy Ziarnik, Polska 1968, 18 min.

Dokumentalista Jerzy Ziarnik podpatruje pracę Andrzeja Wajdy na planie filmu „Wszystko na sprzedaż”. W pewnej fazie realizacji Wajda planował włączenie całego, nakręconego przez Ziarnika materiału dokumentalnego do swojego filmu. Ostatecznie jednak zmienił koncepcję. W tle, a zarazem w centrum wydarzeń, gwiazdy ówczesnego polskiego kina: Elżbieta Czyżewska i Daniel Olbrychski.

 „Wróblewski według Wajdy” reż. Andrzej Wajda, Polska 2015, 42 min.

Andrzej Wajda wspomina Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957) jako malarza i przyjaciela. Opowiada o człowieku mierzącym się z wyzwaniami epoki i dramatycznie poszukującym swojej przestrzeni. Wróblewski widziany oczami Wajdy to geniusz, który długo musiał czekać na uznanie, ale też sam nie do końca rozpoznawał własną wielkość. Ich ścieżki przecięły się zaraz po wojnie, kiedy obaj studiowali w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Urodzony w Wilnie młody artysta kształcił się na wydziale malarstwa i rzeźby, studiował także historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Film powstał przy okazji wystawy pod tym samym tytułem zorganizowanej w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie w 2015 roku.

Zobacz również