Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
„Takie miejsce”, reż. Andrzej Titkow
Powrót

Andrzej Titkow | Wtedy–teraz

Zobacz cztery krótkie metraże Andrzeja Titkowa, filmowca niestrudzenie poszukującego nowych form wypowiedzi dokumentalnej, które pozwoliłyby uchwycić życie jako proces ciągłej zmiany. Po projekcji – rozmowa z reżyserem oraz współczesny film nawiązujący do tematu spotkania: „Le quattro volte” Michelangelo Frammartino.
Data
SO   13 / 05 / 2017
Godzina
18:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Wtedy–teraz | Polska Szkoła Dokumentu.

18.00 Wtedy | Filmy Andrzeja Titkowa

Takie miejsce, reż. Andrzej Titkow, 1985, 12 minut

Nastrojowe zdjęcia Jacka Petryckiego rejestrują żydowski cmentarz, macewy, synagogę, malowidła ścienne – ostatnie ślady dawnej obecności, jakie zostały po Żydach z Kazimierza. Film Andrzeja Titkowa jest poetycką i melancholijną wizualną opowieścią o świecie krakowskiej społeczności żydowskiej, zamieszkującej Kazimierz od XV wieku do 1943 roku, kiedy to w dzielnicy Podgórze powstało getto. Dokument całkowicie pozbawiony dialogów (podobnie jak Pro toto).

Pro toto, reż. Andrzej Titkow, 1988, 9 minut

Dokument o drodze, jaką przechodzi żyjące drzewo od egzystencji w lasie do pośmiertnego życia w pudełku zapałek. Można ten film potraktować jako żart na tematy ekologiczne, ale można odnaleźć w nim inne znaczenia – Titkow pokazuje część, by powiedzieć o całości, w myśl reguły „pars pro toto”.

Z pamięci, reż. Andrzej Titkow, 1983, 22 minuty

Jeden z licznych w twórczości Titkowa portretów literackich, tym razem skupiony na postaci Andrzeja Bursy. Reżyser tworzy obraz skonfliktowanego z otoczeniem, porywczego i ambitnego młodzieńca, któremu defekt zdrowotny i w efekcie śmierć uniemożliwiły zrealizowanie największej potrzeby – bycia docenionym.

Daj mi to, reż. Andrzej Titkow, 1988, 27 minut

Arcydzieło reżysera – niezwykle bliska obserwacja ludzi przechodzących proces psychoterapeutyczny w Laboratorium Psychoedukacji Wojciecha Eichelbergera. Uczestnicy treningu doświadczają przemiany dosłownie na naszych oczach – stają twarzą w twarz ze swoimi brakami, cierpieniem, nierozwiązanymi problemami, skrywanymi emocjami, resentymentem, po to, aby się od nich uwolnić.

19.15 Spotkanie z Andrzejem Titkowem

Po pokazie zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Titkowem, które poprowadzi Michał Oleszczyk – kurator cyklu, krytyk filmowy i pedagog, do niedawna dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Rozmowa będzie poświęcona tematowi „Człowiek i zmiana w filmie dokumentalnym”.

20.15 Teraz | Le quattro volte

Uzupełnieniem wieczoru będzie projekcja dokumentu Le quatro volte Michelangelo Frammartino, ukazującego proces przemiany zachodzący między światem minerałów, zwierząt, roślin i kultury w sposób pokrewny temu, co oglądamy u Titkowa w Pro toto.

 

Wydarzenie na Facebooku

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 17. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu lub pokazie filmu Le quattro volte, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Zobacz również