Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
kadr z filmu Amator, reż. Krzysztof Kieślowski
Powrót

Amatorzy, debiutanci, marzyciele | Nocny maraton filmowy na otwarcie NInA

Drugiego dnia otwarcia nowej siedziby NInA zapraszamy na nocny maraton filmowy. W programie produkcje NInA, klasyka polskiego dokumentu i filmy młodych twórców.
Data
SO   30 / 05 / 2015
Godzina
22:00  –  03:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa

Tytuł maratonu nawiązuje do nowego otwarcia w NInA i odzwierciedla charakter jej odbiorców i współtwórców – ludzi uważnie obserwujących rzeczywistość, reagujących na zmiany w kulturze audiowizualnej, których siłą napędową jest pasja, zainteresowanie otaczającym światem, namysł nad procesem poznawania i obserwacji. Tym, co łączy profesjonalistów, ekspertów, amatorów i debiutantów, jest nieskrępowana wyobraźnia.

Maraton filmowy pokaże linię programową NInA, a także możliwości sali audiowizualnej, nazwanej na cześć słynnego filmu Andrzeja Wajdy – Ziemia obiecana. To nowocześnie wyposażone, kameralne kino będzie sercem zmodernizowanej siedziby Instytutu i miejscem stałych projekcji, koncertów oraz maratonów filmowych.

Program

Ćwiczenia warsztatowe, reż. Marcel Łoziński, 1986, 13 min.

Sonda uliczna przeprowadzona wśród młodych ludzi. Dwie wersje zmontowanych wypowiedzi pokazują zarazem dwa oblicza rzeczywistości, odsłaniając techniki manipulacji medialnej. Film należy do klasyki polskiego dokumentu. Znalazł się w wydawanej przez NInA serii Polska Szkoła Dokumentu pod redakcją Tadeusza Sobolewskiego. 

Między nami dobrze jest, reż. Grzegorz Jarzyna, 2014, 70 min.

Kolejną propozycją jest filmowa adaptacja spektaklu Grzegorza Jarzyny na podstawie sztuki Doroty Masłowskiej Między nami dobrze jest. To przekrojowa opowieść o transformacji polskiego społeczeństwa, reprezentowanego tu przez trzy pokolenia kobiet. Pełen szybkich, groteskowych dialogów spektakl angażuje widza od pierwszej minuty i stawia trudne pytania o polską współczesność. NInA jest koproducentem filmowej inscenizacji spektaklu.

Przerwa 23.30-0.00 | Zapraszamy do klubokawiarni

128. szczur, reż. Jakub Pączek, 2013, 30 min.

Ważnym punktem wieczoru filmowego będą najnowsze filmy ze Studia Munka, w którym młodzi reżyserzy realizują ambitne kino artystyczne. 128. szczur Jakuba Pączka to nagradzana na wielu festiwalach dowcipna czarna komedia o rezygnacji z udziału w wyścigu szczurów. Główny bohater,  sfrustrowany student teologii, wypowiada wojnę otaczającej go rzeczywistości.

21 dni, reż. Damian Kocur, 2013, 22 min.

Bohater drugiego filmu ze studia Munka to nieśmiały, sympatyczny kierowca warszawskiego autobusu, którego marzeniem jest nauczyć się rozmawiać z kobietami. Szukając rozwiązania, trafia na kurs, gdzie ma zdobyć umiejętności niezbędne do realizacji swoich marzeń. Film jest pełną ciepła i humoru opowieścią o samotności i próbie nawiązania kontaktu z drugim człowiekiem. 

To tylko marzenia, reż. Jakub Michnikowski, 2014, 23 min.

Film To tylko marzenia jest opowieścią o starszym mężczyźnie żyjącym w zniszczonym drewnianym dworku na obrzeżach Łodzi. Mija dzień za dniem. Współlokatorami głównego bohatera są dwa psy i mała myszka. Jedyne, co pozostało w życiu Pana Janka to zamiłowanie do natury i marzenia. 

Podkop pod niebo, reż. Maciej Lorenc,  2013, 6 min.

Podkop pod niebo to pięciominutowa cyfrowa animacja – baśniowa, absurdalna opowieść o krecie, który za wszelką cenę chciał dostać się do nieba. 

Czad, reż. Julian Pakuła, 1991, 10 min.

Specjalnym akcentem nawiązującym do pokazów filmowych sprzed lat będzie projekcja jednego odcinka Polskiej Kroniki Filmowej. Zaprezentowany epizod opowiada o młodych ludziach przyjeżdzających na punkowe koncerty do Jarocina w roku 1991. Fragmenty muzyki takich zespołów jak Daab, Armia czy Defekt Muzgu przeplatane są komentarzami młodzieży na temat własnej roli w systemie oraz tego, jak są postrzegani przez resztę społeczeństwa. Krótka kronika jest zarazem autentyczną dokumentacją pokolenia transformacji, które „bawi się życiem i kocha życie” lub po prostu „stara się jakoś żyć” ze świadomością odrzucenia przez większość.

Przerwa 23.30-0.00 | Zapraszamy do klubokawiarni

Amator, reż. Krzysztof Kieślowski, 1979, 117 min.

Wieczór podsumuje legendarny Amator w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, film o potędze, ale i ryzyku, jakie niesie ze sobą świeże spojrzenie amatora, debiutanta i marzyciela, przyglądającego się okiem kamery najbliższej rzeczywistości i wydobywającego spod powierzchni codzienności ukryte konflikty i emocje. Filip, tytułowy amator, realizuje film z okazji dwudziestopięciolecia istnienia zakładu przemysłowego, w którym pracuje. Angażuje się bez reszty w rejestrowanie kolejnych obrazów, co zaczyna powoli wpływać na jego życie i tożsamość. Projekcja będzie wyjątkową okazją, aby ten legendarny film obejrzeć na dużym ekranie i w nowej jakości (film został poddany rekonstrukcji przez NInA).

Wejściówki

Niestety, dystrybucja wejściówek na to wydarzenie została już zakończona.

Maraton filmowy w NINATECE 

W serwisie NINATEKA, równolegle z maratonem filmowym, odbywać się będą internetowe projekcje filmów ze Studia Munka.

Zobacz również