Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
mat. promocyjne
Powrót

Aktorzy prowincjonalni | Martin Scorsese Presents

Fabularny debiut Agnieszki Holland – jeden z najdojrzalszych w historii polskiego kina. Portret środowiskowy, wykorzystujący motyw „teatru w teatrze” ale przede wszystkim opowieść o ówczesnej Polsce i o tym, co to znaczy być artystą. Przed projekcją zapraszamy na spotkanie z operatorem Jackiem Petryckim.
Data
ŚR   20 / 04 / 2016
Godzina
18:00  –  20:15
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach rocznego przeglądu arcydzieł polskiego kina Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema w kinie NInA.

Aktorzy prowincjonalni, reż. Agnieszka Holland, 1978, 121 minut

Polska prowincja lat 70. W lokalnym teatrze reżyser z Warszawy (Tomasz Zygadło) chce wystawić Wyzwolenie Wyspiańskiego, obsadzając w roli Konrada Krzysztofa Malewskiego (Tadeusz Huk). Dla utalentowanego, ale mającego poczucie niespełnienia 30-letniego aktora to życiowa szansa. Angażuje się w przygotowanie przedstawienia, zauważa jednak z czasem, że reżyser za pomocą awangardowych chwytów trywializuje tekst, a reszcie zespołu projekt jest dość obojętny. Narastająca frustracja i chęć buntu bohatera jest tym większa, że na problemy zawodowe nakładają się osobiste: jego małżeństwo z Anną (Halina Łabonarska), równie niespełnioną aktorką teatru lalkowego, przechodzi kryzys.

Film – zaliczany do klasyki kina moralnego niepokoju – otrzymał wiele nagród, miedzy innymi FIPRESCI w Cannes.

Spotkanie

Pokaz poprzedzi spotkanie z operatorem Jackiem Petryckim, które poprowadzi Ryszard Jaźwiński, dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Wstęp

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Kultura Dostępna

To tylko jedno z setek darmowych lub tanich wydarzeń kulturalnych, które możesz przeglądać na portalu Kultura Dostępna.

Zobacz również