Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. xdxd_vs_xdxd, flickr, CC BY-SA 2.0
Powrót

Afekt w epoce cyfrowej | Seminarium

Zapraszamy studentów, doktorantów i praktyków kultury na seminarium Afekt w epoce cyfrowej, które poprowadzi Katarzyna Bojarska. Jej gośćmi będą Ryszard W. Kluszczyński, Anna Konik, Aleksandra Przegalińska, Jan Simon i Łukasz Zaremba.
Data
SO   26 / 09 / 2015
Godzina
10:00  –  13:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Wielka Gra | Drugie piętro

Czy epoka cyfrowa stworzyła i narzuciła szczególny sposób odczuwania? Czy inaczej doświadczamy wiedzy (procesów jej wytwarzania, zdobywania i przetwarzania), własnej podmiotowości (jako podmiotowości myślącej, doświadczającej i cielesnej), relacji z innymi jednostkami i grupami, i wreszcie – sztuki jako przestrzeni doświadczenia estetycznego, politycznego, krytycznego?

Czy nowe media – niektóre z nich już nie tak nowe – stworzyły własne sposoby wytwarzania i transmisji afektów? Czy zawdzięczamy im większe możliwości wytwarzania i przekazywania „wrażeń”, a wraz z nimi treści? Czy może przeciwnie – blokują one wcześniej dostępne kanały i tryby komunikacji?

Na te i dziesiątki innych pytań poszukamy odpowiedzi wspólnie z badaczami i artystami podczas trzygodzinnego seminarium, do którego punktem wyjścia będzie nie tylko nasze doświadczenie jako twórców (wytwórców) i użytkowników, ale także wybór następujących lektur dostępnych online.

Zgłoszenia

Aby wziąć udział w seminarium, prześlij do 16 września 2015 na adres seminarium@nina.gov.pl dwa pytania, które chciałbyś/chciałabyś zadać podczas dyskusji. Listę uczestników (15 osób) ogłosimy do 20 września 2015. Seminarium odbywa się w języku polskim. Udział w nim jest bezpłatny.

Lektury

Lev Manovich, What is New Media? z tegoż: The Language of New Media

Vivian Sobchack, Pieprzyć ciało / przetrzymać tekst, czyli jak wyjść cało z tego stulecia (z antologii Antropologia kultury wizualnej)

Brian Massumi, Like a Thought, wstęp do tomu zbiorowego A Shock to Thought. Expression after Deleuze and Guattari

Jill Bennett, Aesthetics of Intermediality („Art History” Volume 30, Issue 3, pages 432–450, June 2007)

Zobacz również