Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Ciemnego pokoju nie trzeba się bać”, reż. Emilia Stachurska, fot. Michał Łuczak
Powrót

„30 minut” ma 10 lat! | Studio Munka świętuje urodziny

W związku z okrągłymi urodzinami programu „30 Minut”, Studio Munka-SFP zaprasza na przegląd polskich i zagranicznych fabuł krótkometrażowych. Projekcjom będą towarzyszyć spotkania z reżyserami filmów, którzy obecnie są już po pełnometrażowych debiutach fabularnych.
Data
od: CZ   07 / 04 / 2016
do: SO   09 / 04 / 2016
Godzina
18:00
20:30
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

W ramach programu „30 Minut” realizowane są krótkometrażowe filmy fabularne – to jeden z najważniejszych programów dla młodych twórców realizowanych w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Program obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie – w jego ramach od 2006 roku powstało już 78 filmów, które były pokazywane i nagradzane na festiwalach w Cannes, Clermont-Ferrand, Cottbus, Palm Springs, Premiers Plans czy Locarno.

Z tej okazji zapraszamy na przegląd wybranych filmów zrealizowanych w ramach programu, a także zagranicznych fabuł krótkometrażowych, nominowanych do Oscara w 2015 roku.

Czwartek, 7 kwietnia, 18:00

Trójka do wzięcia, reż. Bartek Konopka, 39 minut

16-letnia Inga dzieli czas między trenowaniem piłki nożnej a chłopakiem, który jej wiernie kibicuje. Jej beztroskie życie przerywa wiadomość o śmiertelnej chorobie matki. Z dnia na dzień Inga zostaje sama z dwójką młodszego rodzeństwa. Musi uciekać przed opieką społeczną, która chce ich umieścić w pogotowiu opiekuńczym. Inga tuła się z dziećmi od chłopaka do ciotki. Chcąc nie chcąc, staje się dla nich matką. Za to poświęcenie spotka ją niezwykła nagroda.

Aria Diva, reż. Agnieszka Smoczyńska, 30 minut

Basia prowadzi dom i razem z kochającym mężem wychowuje swoich dwóch synów, wydaje jej się, że ma już poukładane życie i niczego do szczęścia jej nie brakuje. I tak jest aż do momentu, kiedy do mieszkania piętro wyżej wprowadza się diva operowa, która zaczyna uwodzić Basię głosem.

Ciemnego pokoju nie trzeba się bać, reż. Kuba Czekaj, 35 minut

Opowieść o bezgranicznej miłości jedenastoletniej dziewczynki, Łaty, do jej ojca. Łata przygotowuje piosenkę na szkolną akademię, zorganizowaną z okazji zbliżającego się dnia taty. To sprawia, że dziewczynka przygląda się ojcu baczniej niż zwykle. Chcąc jak najlepiej opisać swoje uczucia, powoli zaczyna odsłaniać skrywane przez niego tajemnice.

Portret z pamięci, reż. Marcin Bortkiewicz, 25 minut

Studium rodziny opiekującej się babcią cierpiącą na chorobę Alzheimera. Babcia podporządkowuje sobie córkę i wnuka, którzy początkowo nie zdają sobie sprawy, że jej schorzenie ich przerośnie. Marek, jej wnuk, dokumentuje ich zmagania domową kamerą video.

Spotkanie

Po projekcji filmów zapraszamy na spotkanie z twórcami, które poprowadzi dziennikarka TOK FM, Patrycja Wanat.

Sobota, 9 kwietnia, 15:00

Trzy zagraniczne fabuły, które w 2015 roku były nominowane do Oscara w kategorii Best Live Action Short Film.

Boogaloo & Graham, reż. Michael Lennox, 14 minut

Jamesy i Malachy są w siódmym niebie, gdy ich czuły ojciec ofiaruje im w prezencie dwa małe kurczęta pod opiekę. Jednak wkrótce chłopcy doznają wielkiego szoku – w ich rodzinie szykują się wielkie zmiany. W rolach głównych Martin McCann, Charlene McKenna, Riley Hamilton i Aaron Lynch.

Parvaneh, reż. Talkhon Hamzavi, 25 minut

Parvaneh jest młodą Afganką, która mieszka w tymczasowym ośrodku dla imigrantów w szwajcarskich górach. Jedyne miejsca, które zdążyła poznać  to wieś oraz jej obecny dom. Pewnego dnia dostaje wieści o pogarszającym się zdrowiu ojca i postanawia wyruszyć do miasta, aby wysłać wszystkie oszczędności do swojej ojczyzny. Zgiełk i wrzawa, kolorowe billboardy oraz hałas pociągów z miejsca przytłaczają Parvaneh. Na dotatek, nie posiada ważnego dokumentu tożsamości, co uniemożliwia jej przesłanie pieniędzy. Jedyna osoba, która może jej pomóc to punkowa dziewczyna, którą Parvaneh spotyka na swojej drodze.

The Phone Call, reż. Mat Kirkby, 20 minut (Laureat Oscara 2015)

Heather (grana przez Sally Hawkins) pracuje jako terapeutka w telefonie zaufania. Próbuje odwieść swojego rozmówcę Stanleya – rozbitego psychicznie po śmierci żony – od próby samobójczej.

Wstęp

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Wszystkie filmy będą prezentowane z polskimi i angielskimi napisami.

Zobacz również