Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„2007: Macbeth”, reż. Grzegorz Jarzyna
Powrót

„2007: Macbeth” i „Przyczynek do portretu. Jan Kott” | Polski Szekspir Współczesny

Grzegorz Jarzyna przeniósł akcję wielkiego dramatu Szekspira w czasy współczesne, do amerykańskiej bazy wojskowej w Iraku. Przed pokazem zarejestrowanego przez NInA spektaklu – dokument o Janie Kotcie, a także spotkanie z aktorami, którzy wcielali się w szekspirowskie role u Jarzyny, Warlikowskiego, Klaty i Wajdy.
Data
CZ   21 / 04 / 2016
Godzina
18:00  –  21:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Polski Szekspir Współczesny. 21 kwietnia w programie:

Przyczynek do portretu. Jan Kott, reż. Renata Czarnkowska-Listoś, 1994, 60 minut

„Szekspir przychodził do mnie bardziej z teatru niż z lektur” – mówił Jan Kott i z ironią dodawał, że po wydaniu swojej najsłynniejszej książki Szkice o Szekspirze został nagle uznany za jego znawcę. Znaczenie Jana Kotta (1914–2001) porównuje się do wpływu, który na współczesny teatr wywarli Tadeusz Kantor i Jerzy Grotowski. Po ponad pięćdziesięciu latach od wydania jego najsłynniejszej książki „Szekspir współczesny” przedstawiona w niej interpretacja Szekspira jako filozofa, wnikliwego obserwatora mechanizmów świata i losu człowieka nie traci na aktualności. Oryginalność myśli Jana Kotta polegała na odnajdywaniu tematów szekspirowskich także poza teatrem – w polityce, życiu społecznym i codziennym, w estetyce i jej strategiach. Film jest opowieścią o człowieku, pisarzu, emigrancie. Rozmowa z Janem Kottem przeplata się tu z materiałami archiwalnymi oraz wypowiedziami postaci ważnych dla polskiej kultury teatralnej, takich jak: Erwin Axer, Tadeusz Nyczek, Marta Fik, Małgorzata Dziewulska czy Jerzy Timoszewicz.

Spotkanie

Spotkanie z Małgorzatą Dziewulską – eseistką teatralną i reżyserką – poprowadzi Jacek Cieślak.

2007: Macbeth, reż. Grzegorz Jarzyna, 1994, 2006, 95 minut

Jarzyna łączy język teatr z estetyką filmową – umowność teatralnego gestu zderza z realnością kinowego sposobu obrazowania. Dynamiczne zdjęcia Jacqueline Sobiszewski – dzięki zbliżeniom, szybkiemu montażowi oraz dodatkowym efektom dźwiękowym – wprowadzają w intymną relację z bohaterami, a klaustrofobiczne wnętrza, po których snuje się Macbeth, podkreślają graniczność jego stanów psychicznych. Spektakl został zarejestrowany w lipcu 2006 roku, na miesiąc przed wyburzeniem hali dawnych zakładów Waryńskiego na warszawskiej Woli, w której był pierwotnie prezentowany. Występują między innymi Jacek Poniedziałek, Cezary Kosiński, Danuta Stenka, Aleksandra Konieczna.

Wstęp

Wstęp jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. 

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Kultura Dostępna

To tylko jedno z setek darmowych lub tanich wydarzeń kulturalnych, które możesz przeglądać na portalu Kultura Dostępna.

Zobacz również