Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„15 stron świata”, reż. Zuzanna Solakiewicz, mat. promocyjne
Powrót

15 stron świata | Co słychać w polskim kinie?

Zobacz poświęcony dźwiękowi dokument 15 stron świata i podyskutuj z jego twórcami o tym czy wzrok może „usłyszeć” muzykę. Film zostanie wyświetlony z angielskimi napisami.
Data
CZ   10 / 12 / 2015
Godzina
19:00  –  21:00
Miejsce
Filmoteka Narodowa–Instytut Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5
02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro

Pokaz odbywa się w ramach cyklu Co słychać w polskim kinie?, w którym prezentujemy i analizujemy filmy, których reżyserzy oraz autorzy dźwięku oryginalnie i intrygująco pracują z fonosferą, zachęcając naszą percepcję do wyruszenia w nieoczekiwaną podróż. 10 grudnia 2015 pokażemy film:

15 stron świata, reż. Zuzanna Solakiewicz, dźwięk Marcin Lenarczyk, 79 minut, 2014

Niesamowita odyseja w głąb twórczości Eugeniusza Rudnika, kompozytora, badacza i wynalazcy efektów dźwiękowych, związanego ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. Reżyserka Zuzanna Solakiewicz tak mówiła o filmie dla magazynu SFP:

,,
Myślałam nad tym, co by było, gdyby dźwięk w filmie grał główną rolę. On jest zawsze traktowany jako bohater drugiego planu, który wspiera, buduje atmosferę czy psychologię postaci – zarówno w dokumencie, jak i w fabule. Z drugiej strony przyjęło się mówić, że film to dzieło audiowizualne. Zastanowiło mnie, czy w ogóle jest możliwe stworzenie filmu, w którym dźwięk ma pierwszoplanową rolę, a obraz będzie szedł za nim w bardzo prostych rzeczach, jak ujęcie albo temat.
,,

Spotkanie

Po projekcji zapraszamy na dyskusję na temat dźwięku w filmie z reżyserką Zuzanną Solakiewicz i realizatorem dźwięku Marcinem Lenarczykiem. Spotkanie poprowadzi kuratorka cyklu, Ola Salwa.

Zuzanna Solakiewicz

Scenarzystka, montażystka i reżyserka filmów dokumentalnych. 15 stron świata to jej pełnometrażowy debiut dokumentalny, nagrodzony między innymi na festiwalu w Locarno, Bratysławie, Belgradzie, Docs Against Gravity Film Festival w Warszawie oraz T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Marcin Lenarczyk

Reżyser dźwięku. Pracował między innymi przy Córkach dancingu Agnieszki Smoczyńskiej, Deep Love Jana P. Matuszyńskiego, Efekcie domina Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, Polskim gównie Grzegorza Jankowskiego czy Sali samobójców Jana Komasy.

Ola Salwa

Krytyczka i dziennikarka filmowa. Przez wiele lat związana z pismami Film i Przekrój. Obecnie publikuje na łamach Polityki, Kina, Magazynu Filmowego SFP. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich i FIPRESCI, od 2012 roku jest ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Wstęp

Wstęp na pokazy jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.

Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Kultura Dostępna

To tylko jedno z setek darmowych lub tanich wydarzeń kulturalnych, które możesz przeglądać na portalu Kultura Dostępna.

Zuzanna Solakiewicz - scenarzystka, montażystka i reżyserka filmów dokumentalnych. „15 stron świata” to jej pełnometrażowy debiut dokumentalny, nagrodzony między innymi na festiwalu w Locarno, Bratysławie, Belgradzie, Docs Against Gravity Film Festival w Warszawie oraz T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

 

Marcin Lenarczyk -  reżyser dźwięku. Pracował między innymi przy „Córkach dancingu” Agnieszki Smoczyńskiej, „Deep Love” Jana P. Matuszyńskiego, „Efekcie domina” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Polskim gównie” Grzegorza Jankowskiego, „Sali samobójców” Jana Komasy.

Zobacz również